statystyki

Przez terrorystów robimy głupie rzeczy

autor: Lars Christensen04.04.2016, 07:21; Aktualizacja: 04.04.2016, 08:04
dżihad-terroryści

Ekonomiczne koszty takich rozwiązań łatwo mogą znacznie przewyższyć wartość, którą można usprawiedliwić rzeczywistym poziomem ryzyka związanego z terroryzmem.źródło: ShutterStock

Potworny atak terrorystyczny na Belgię wywołał w Europie ogromny strach przez zamachami i skłonił polityków z całego kontynentu do wezwań zastosowania nowych środków do walki z ekstremizmem, a populistów – do zamknięcia granic Europy.

Ekonomiczne koszty takich rozwiązań łatwo mogą znacznie przewyższyć wartość, którą można usprawiedliwić rzeczywistym poziomem ryzyka związanego z terroryzmem.

Tymczasem fakty są takie, że w porównaniu z czasami zimnej wojny w atakach terrorystycznych w Europie ginie dziś znacznie mniej ludzi niż w latach 70. i 80., a co ważniejsze, rzeczywiste ryzyko śmierci w zamachu pozostaje skrajnie niewielkie. Raport amerykańskiego Narodowego Centrum Antyterrorystycznego z 2011 roku stwierdza, że ryzyko śmierci z rąk terrorystów jest podobne do ryzyka śmiertelnego zmiażdżenia przez telewizor lub meble. Nie do porównania z ryzykiem śmierci w wypadku samochodowym.

Weźmy najbardziej krwawy pod względem terroru rok obecnego stulecia. W 2004 roku w zamachach w Europie zginęło niemal 200 osób, przede wszystkim w ataku na metro w Madrycie. Porównajmy to teraz z liczbami dotyczącymi wypadków drogowych. W 2013 roku w Belgii zginęło w ten sposób 746 osób, a we Francji – 3268. Groźba takiego zakończenia życia i tak jest dość mała, ale znacznie większa niż w przypadku zamachu terrorystycznego. Innymi słowy, corocznie więcej osób ginie na francuskich drogach niż podczas ataku na Nowy Jork 11 września 2001 r oku.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie