statystyki

Wielka Brytania wychodzi z UE? Jest kompromis, jest referendum, jest niewiadoma

autor: Bartłomiej Niedziński22.02.2016, 07:46; Aktualizacja: 22.02.2016, 08:23
David Cameron przekonuje, że uzyskał dla Wielkiej Brytanii najlepsze możliwe warunki.

David Cameron przekonuje, że uzyskał dla Wielkiej Brytanii najlepsze możliwe warunki.źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

David Cameron przekonuje, że uzyskał dla Wielkiej Brytanii najlepsze możliwe warunki. Dlatego warto pozostać we Wspólnocie. Ale nieprzekonana do tego jest nawet część ministrów i posłów jego własnej partii. Pierwszy sondaż, który został przeprowadzony po ogłoszeniu porozumienia o nowych warunkach członkostwa Wielkiej Brytanii, wskazuje na sporą przewagę zwolenników pozostania w Unii Europejskiej. Ale nie oznacza to ani że Brytyjczycy są zachwyceni tym, co wynegocjował David Cameron, ani że wynik referendum jest przesądzony. Zacięta walka o głosy będzie trwała do samego końca, czyli do 23 czerwca.

Za dalszym członkostwem w Unii jest dziś 48 proc. Brytyjczyków, za jej opuszczeniem – 33 proc., wynika z sondażu przeprowadzonego przez „Mail on Sunday”, czyli niedzielną edycję mocno eurosceptycznego dziennika „Daily Mail”. Sfinalizowane w piątek wieczorem porozumienie w niewielkim stopniu wpłynęło na opinie ankietowanych – ponad dwie trzecie uznało, że nie zmieniło ich zdania, zaś jeśli chodzi o pozostałych, to liczba tych, którzy teraz bardziej skłaniają się do Brexitu i do pozostania w Unii, jest podobna. Podobne są też oceny brukselskich negocjacji Camerona – 35 proc. ocenia postawę brytyjskiego premiera pozytywnie, 30 proc. – negatywnie. Biorąc pod uwagę, że pierwotna, zaprezentowana na początku lutego, wersja porozumienia spotkała się w Wielkiej Brytanii z mocną krytyką, to wygląda na to, że Cameron faktycznie sporo osiągnął. Ale czy to wystarczy, by Brytyjczycy zagłosowali za pozostaniem w Unii, to inna sprawa.

– Wynegocjowałem porozumienie, które daje Zjednoczonemu Królestwu specjalny status w Unii Europejskiej. Wielka Brytania będzie na stałe wyłączona z dalszego pogłębiania integracji i nigdy nie będzie częścią europejskiego superpaństwa. Będą nowe twarde regulacje w dostępie migrantów z UE do naszego systemu świadczeń – nie będzie już coś za nic. Wierzę, że to wystarczające dla mnie, aby rekomendować pozostanie Zjednoczonego Królestwa w UE i czerpanie wszystkiego co najlepsze z obu światów – oświadczył Cameron w piątek wieczorem po ogłoszeniu porozumienia. Dzień później poinformował, że referendum odbędzie się w czwartek 23 czerwca.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • I(2016-02-22 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    i bardz dobrze skoro funt tak dobrze gosopdaruje ,czas najwyzszy podjąc sie do dymisij tym krajom ktorzy podpisali zgodę na porozumienie według ustaw ze chcą przystąpic do UE a obecnie zwykly obywatel nic niema z tego ,tylko nieliczni tj SPM odrębna wlasnosc ,MOPR ,MMUPR iZUS GŁOWNA ORZECZNIK WARCHOŁ -ZA KRADZIEZE RENT KUPILA SOBIE GABINET PRYWATNY ,NO IWIELE INNYCH NP STRAZ MIEJSKA BEZ PRAW I USTAW WYWOŁUJE AWANTURE Z BYLE POWODU ABY WRĘCZYC MANDAT .WIELE INNYCH TAKICH URZĘDÓW ISTNIEJE NP NA wołynskiej okradli robotnicy Prezydenta Lublin z klatek na jerzyki .O O TAK MOZNA ZYC BEZ EURO

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie