statystyki

Dumping społeczny zagraża Unii Europejskiej

autor: Piotr Szumlewicz15.01.2016, 07:14; Aktualizacja: 15.01.2016, 11:28
Piotrem Szumlewicz

Piotr Szumlewiczźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Kilkanaście dni temu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski tłumaczył, że Polska zgodziłaby się na obniżenie standardów socjalnych dla polskich migrantów, gdyby negatywne zmiany dotyczyły też obywateli brytyjskich.

W ten sposób wyszedł naprzeciw oczekiwaniom prawicowego rządu brytyjskiego, który chce wykorzystać pracowników spoza Wielkiej Brytanii do obniżenia standardów pracy i świadczeń społecznych również lokalnej sile roboczej.

Argumentacja przyjęta przez Waszczykowskiego oraz Camerona uderza w solidarność europejską i opiera się na dążeniu do równania w dół jakości życia w Unii Europejskiej. To kolejna próba ataku na prawa pracownicze, w który angażują się polskie władze. Wszak Polska od lat łamie wiele konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy, nie zgadzaliśmy się na ograniczenie czasu pracy w UE, byliśmy przeciwko wprowadzeniu widełek podatkowych w obrębie Unii, jesteśmy sceptyczni wobec unijnych regulacji dotyczących praw pracowniczych i płac. Okazuje się, że kolejne nasze rządy, mimo deklaracji o wsparciu dla polskich pracowników, w skali całej Unii walczą o... pogorszenie ich warunków pracy. Polskie władze nie tylko nie zabiegają o godne życie polskich migrantów, ale też przyjmują antymigranckie podejście wobec pracowników z innych nacji. Nie chcemy przyjmować uchodźców, a migranci z Ukrainy są pozbawieni podstawowych praw pracowniczych i w dużej części pracują na czarno. Polscy politycy nie widzą, że takie podejście w konsekwencji może uderzyć też w setki tysięcy polskich pracowników.

Kilka miesięcy temu Komisja Europejska oznajmiła, że przygotowuje propozycję wprowadzenia w UE zasady zobowiązującej do stosowania takiej samej płacy za taką samą pracę wykonywaną w danym państwie członkowskim. Zgodnie z tą zasadą jeżeli dwie osoby pracują w tym samym zawodzie, mają ten sam zakres obowiązków i ten sam wymiar czasu pracy, to powinny otrzymywać identyczne wynagrodzenie. Komisja chciałaby zapewnić, aby każdego pracownika obowiązywały przepisy kraju, w którym pracuje (między innymi te dotyczące godzin pracy, minimalnego wynagrodzenia, minimalnej liczby płatnych dni wolnych czy norm BHP). Przepisy są jednak czasem łamane i obchodzone, w wyniku czego migranci często pracują za niższe stawki niż pracownicy miejscowi.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • strażnik gaju(2016-01-15 22:38) Zgłoś naruszenie 61

  polscy pracownicy dostrzegli że Szumlewicz w swojej działalności publicznej i politycznej akceptował niskie standardy pracy i płacy na rynku polskim, 666 głosów jaki otrzymał w wyborach dostatecznie to udowadniają, Szumlewicz polskim pracobiorcom do niczego nie jesteś potrzebny, spadaj do ciemnego lasu

  Odpowiedz
 • Pracownik(2016-01-16 18:44) Zgłoś naruszenie 50

  Szumlewicz idź pan w ...

  Odpowiedz
 • zen(2016-01-17 00:10) Zgłoś naruszenie 10

  Szumlewicz to mógłby być autorytetem w rosyjskim przedszkolu dla głuchych dzieci. I tam pewnie mail by 2 % poparcia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie