statystyki

Własne zdrowie oddajemy tylko w ręce fachowca

autor: Małgorzata Raczkowska26.11.2015, 10:28; Aktualizacja: 26.11.2015, 10:51
boot camp, fitness, trening

Obecnie trenerem sportowym może zostać praktycznie każdy.źródło: ShutterStock

Gimnastykuję się co rano, biegam, jeżdżę na nartach, na rowerze. Lubię sport – opowiada pani Justyna. – Ruszam się dużo, a mimo to tyję. Wydaje mi się, że dojrzałam już do tego, by moim sportowym rozwojem, amatorskim oczywiście, pokierował fachowiec. Spontaniczne treningi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Chciałabym na przykład w przyszłym roku wystartować w maratonie – nie jestem jeszcze na to gotowa, a nie wiem jak się przygotować. Chcę pobiec i nie zrobić sobie krzywdy... Nie stać mnie na kontuzję – deklaruje czytelniczka. – Jak jednak wybrać trenera? Czy istnieją jakieś wymagania wobec osób, które proponują usługi trenerów personalnych – zastanawia się kobieta.

Usługi trenerów personalnych (osobistych) są stosunkowo nowym zjawiskiem, zyskują jednak popularność. Pomoc trenera osobistego przydaje się osobom zaczynającym przygodę ze sportem i tym, które, jak nasza czytelniczka, czują ograniczenia samodzielnego treningu, nie odnoszą satysfakcjonujących postępów. Może się przydać osobom, które z racji zawodu muszą utrzymywać kondycję fizyczną, i tym, którzy lubią się poruszać po pracy. Trener osobisty zaplanuje pojedynczy trening i przemyśli cały cykl, skontroluje poprawność, technikę, obciążenie, intensywność ćwiczeń. Dobierze dietę, wytłumaczy zasady odżywiania, udzieli porad, jak i kiedy odpoczywać. Jednym słowem będzie czuwał nad całością zdarzeń składających się na kondycję fizyczną klienta. To odpowiedzialne zadanie.

Tymczasem obecnie trenerem sportowym może zostać praktycznie każdy. Słynna ustawa deregulacyjna zniosła konieczność uzyskiwania trenerskich licencji i pozostawiła tylko kilka ograniczeń. Trzeba mieć 18 lat, wykształcenie średnie i czystą kartotekę, jeśli chodzi o przestępstwa popełniane w związku ze współzawodnictwem sportowym. Wśród warunków jest jeszcze punkt mówiący o konieczności posiadania niezbędnej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, ale nie przewidziano żadnej procedury ich sprawdzenia czy udokumentowania. Jednym słowem to rynek weryfikuje kwalifikacje trenerów. Można trafić do najwyższej klasy specjalistów w swej dziedzinie i zwykłych amatorów, a nawet hochsztaplerów. Jak zatem znaleźć dobrego trenera personalnego?


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie