statystyki

Koniec wolnej Europy. Na granicach muszą stanąć szlabany - inaczej przegramy

autor: Jakub Kapiszewski, Grzegorz Osiecki17.11.2015, 08:19
Gustav Gressel ekspert w Europejskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych w Berlinie. W latach 2003–2014 pracował austriackim resorcie obrony. Wcześniej służył w austriackiej armii

Gustav Gressel ekspert w Europejskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych w Berlinie. W latach 2003–2014 pracował austriackim resorcie obrony. Wcześniej służył w austriackiej armiiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Eksperci nie mają złudzeń: piątkowe akty terroru we Francji muszą sprowokować zmiany w polityce europejskiej, które zwyczajnie ochronią Europę przed islamską dominacją. – To, że staje się ona faktem, a przemoc będzie narastać, widać po piątku jak na dłoni – uważają specjaliści.

Ich zdaniem w obecnej sytuacji Europa powinna postawić na trzy rozwiązania. Po pierwsze, musi doprowadzić do ścisłej wymiany informacji pomiędzy służbami specjalnymi (w tym wojskowymi) wszystkich państw członkowskich. Być może niezbędne będzie powołanie centralnej instytucji unijnej koordynującej zarządzanie informacjami wszystkich wywiadów i kontrwywiadów. – W obecnej sytuacji taka koordynacja, zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym, powinna być priorytetem – uważa Krzysztof Liedel, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego z Collegium Civitas. Jego zdaniem to właśnie jej brak jest powodem wszystkich klęsk, jakie ponoszą służby w walce z terroryzmem.

Po drugie, nieuniknione będzie uszczelnienie zarówno granic zewnętrznych UE, jak i wewnętrznych. Czyli de facto zawieszenie ustaleń z Schengen i powrót do kontroli granicznych. Na razie to jedyny w miarę skuteczny sposób na niedopuszczenie do eskalacji niebezpieczeństw.

Po trzecie, konieczne jest zaangażowanie militarne wojsk poszczególnych europejskich państw (być może pod szyldem NATO lub ONZ) poza Europą, np. w Syrii. Czyli intensywna walka zbrojna z fundamentalistami islamskimi. W odwecie za piątkowe zamachy Francja już wysłała swoje lotnictwo na cele w Ar-Rakce, stolicy samozwańczego kalifatu Państwa Islamskiego.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział, że zamierza zwiększyć finansowanie trzech brytyjskich służb specjalnych – odpowiedzialnej za kontrwywiad i bezpieczeństwo wewnętrzne MI5, wywiadowczej MI6 i zajmującej się wywiadem elektronicznym GCHQ. Dodatkowe pieniądze miałyby posłużyć na zatrudnienie w tych agencjach dodatkowych 1900 osób, co przedkładałoby się na powiększenie liczby pracowników o 15 proc. (obecnie zatrudniają one 12,7 tys.). Propozycje większego budżetu dla służb mają trafić do przygotowywanego właśnie przeglądu polityki obronnej państwa na najbliższych pięć lat.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (11)

  • mac(2015-11-17 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Nacjonalizm, homofobizm znowu w modzie.

    Odpowiedz
  • he...(2015-11-17 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Kowal ukradł, Cygana powiesili!
    Francja rozpoczęła naloty na Syrię, a Soros i Rothschild nadal wydają broszurki dla imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu - jak trafić i poruszać się w Europie!

    Odpowiedz
  • Jeden ....(2015-11-17 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jeden z profesorow z Uniwersytetu Harvarda nie tak dawno w swoim wywiadzie powiedzial: ze "IS nie da sie zlkiwidowac. Bedzie ono wciaz sie odradzac".

    Zgadzam sie z tym pogladem i chyba z faktem istnienia IS jako panstwa, czy jako ruchu, ktorego przyczyny powstania sa b. zlozone, przyjdzie nam zyc po wsze czasy. Mowie to jako osoba o pogladach umiarkowanych, nie nalezacej ani do grupy 'sentymentalnie humanitarnych', ani do grupy 'radykalnej' antyislamskiej.

    Odpowiedz
  • Zgadzam sie...(2015-11-17 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie z pogladem zawartym w tytule artykulu i popieram cywilizowana droge uzyskiwania azylu.

    Odpowiedz
  • Ju@n(2015-11-17 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    Porządnego , uczciwego i sprawiedliwego życia na Ziemi , nie udało się , nie udaje i nie uda , zbudować na kłamstwach oraz strachu jakiejkolwiek religii i ideologii .
    Nie ma takiej obiektywnej możliwości .

    Odpowiedz
  • znowu jasyr i to jaki...(2015-11-21 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    .Nie mam pesymistycznego nastawienia do sytuacji, ale najdluzej , do pol roku potrwa jeszcze ta przepychanka. Taki syf mogli tylko zgotowac ci ktorzy handluja po bokach bronia i narkotykami a z ludzi robia idiotow wpierajac NAM histerie! ! ! Nic bardziej lajdackiego nie moglo nam sie przytrafic nic bardziej ! ! ! Wlasnie bialej rasie ,tej cywilizowanej ! ! !
    .

    Odpowiedz
  • inka(2015-11-17 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    re mac-ilu islamistów saprosiłes do swojego domu? mieszkania??sa juz z Tobą???polecam zrób to sam nie na mój koszt

    Odpowiedz
  • krol(2015-11-17 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw odesłać te "matki" z dwudziestoletnimi dziećmi

    Odpowiedz
  • Adam(2015-11-17 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    Socjal ograniczyc do minimum i to rozwiąże problem.

    Odpowiedz
  • Marian(2015-11-17 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    Nie walka zbrojna !!!. Tylko totalna blokada ekonomiczna, przyniesie wieksze efekty!.

    Odpowiedz
  • senior(2015-11-17 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dla elit politycznych i urzędniczych gdzie nie stosuje się polityki multi-kulti jest obojętne, kto na nich robi i kim będą rządzić. Stąd polityka multi-kulti w starzejących się społeczeństwach Europy rządzonej stale przez te same elity polityczne i urzędnicze. Utrzymanie państwa i ochrona przed terroryzmem drogo kosztuje, więc tym bardziej potrzebni są ci, co będą na to zarabiać. Bez polityki multi-kulti budżety w starzejących się społeczeństwach nie wytrzymają obciążeń emerytalnych, na służbę zdrowia, szkolnictwo, kosztów utrzymania elit politycznych, urzędniczych. Na szczęście takich samobójców bojowników nie ma za wielu, którzy będą się chcieli wysadzić. Dla nas groźne jest odradzanie się imperialnej polityki mocarstw militarnych, które mogą w Europie wywołać konflikty zbrojne, gdzie lokalnie giną setki tysięcy ludzi.

    Odpowiedz