statystyki

Plany PiS na pierwsze 100 dni rządu: 500 zł na dziecko oraz zmiany w VAT i akcyzie

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki02.11.2015, 07:15; Aktualizacja: 02.11.2015, 08:09
Beata Szydło

Plany PiS na pierwsze 100 dni rządu: 500 zł na dziecko oraz zmiany w VAT i akcyzieźródło: ShutterStock

W ciągu pierwszych stu dni rządów PiS chce przyjąć zmiany w VAT i akcyzie uszczelniające system, ustawę o dodatkach na dzieci oraz nowelizację CIT

Projekt ustawy o 500-złotowych dodatkach na dzieci partia ma procedować błyskawicznie. – Na pierwszym roboczym posiedzeniu Sejmu chcemy wyjść z tym dokumentem. Sądzę, że jeszcze w listopadzie – zapowiada poseł Henryk Kowalczyk, współautor programu gospodarczego PiS.

Sztandarowy program wspierania rodzin, który pomógł PiS w zwycięstwie wyborczym, prawdopodobnie zostanie wniesiony pod obrady jako propozycja poselska. Dzięki temu parlament mógłby pracować nad nim krócej niż przy projekcie rządowym – odpada proces konsultacji, gdzie wymiana opinii między resortami to dwa tygodnie, a przy zapytaniu partnerów społecznych – co najmniej trzy tygodnie, i to jeśli sprawa jest pilna.

Dopiero po odniesieniu się do zgłoszonych uwag projekt trafia do akceptacji Stałego Komitetu Rady Ministrów, a potem na posiedzenie rządu. To oznacza, że potrzebny jest dodatkowo miesiąc, o ile projekt nie jest skomplikowany. Jak wynika z naszych rozmów z urzędnikami, ustawa o 500 zł na dziecko nie jest trudna, a ewentualne niedoróbki można usunąć w trakcie prac sejmowych.

Inaczej może być z ustawami podatkowymi, ich materia jest dużo poważniejsza. Lepiej, by przeszły drogę rządową, która jest znacznie dłuższa. – Na przyjęcie najważniejszych ustaw dajemy sobie sto dni. W tym terminie powinniśmy zdążyć, nawet gdybyśmy zdecydowali się na tryb rządowy – zapewnia poseł Kowalczyk.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • chcemy realizacji a nie obietnic(2015-11-02 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  A gdzie ustawa emerytalna która była priorytetem prezydenta?Zeby osoby 65 letnie nie musiały byc na zasiłkach powinna wejść w zycie od 1 stycznia 2016.Mamy nadzieje,że ani PiS ani prezydent nie maja sklerozy.

  Odpowiedz
 • mmm(2015-11-02 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Dwaj emeryture!!!I pic stow!!!

  Odpowiedz
 • byly przedsiebiorca(2015-11-02 14:38) Zgłoś naruszenie 00

  szanowna Pani najpierw proszę rozliczyć MF za zniszczone polskie firmy i utworzyć jasne i czytelne prawo aby uczciwy przadsiebiorca mogl spac z spokojnie bo do tej pory to w POlsce prawo dzialalo wstecz i ci ludzie musza stanac przed Trybunalem Stanu za nasze krzywdy

  Odpowiedz
 • dorlsli opiekunowie.(2015-11-02 18:50) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego nie dacie swiadczenia pielegnacyjnego dla doreslych miepelnosprawnych...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie