statystyki

Plany PiS na pierwsze 100 dni rządu: 500 zł na dziecko oraz zmiany w VAT i akcyzie

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki02.11.2015, 07:15; Aktualizacja: 02.11.2015, 08:09
Beata Szydło

Plany PiS na pierwsze 100 dni rządu: 500 zł na dziecko oraz zmiany w VAT i akcyzieźródło: ShutterStock

W ciągu pierwszych stu dni rządów PiS chce przyjąć zmiany w VAT i akcyzie uszczelniające system, ustawę o dodatkach na dzieci oraz nowelizację CIT

Projekt ustawy o 500-złotowych dodatkach na dzieci partia ma procedować błyskawicznie. – Na pierwszym roboczym posiedzeniu Sejmu chcemy wyjść z tym dokumentem. Sądzę, że jeszcze w listopadzie – zapowiada poseł Henryk Kowalczyk, współautor programu gospodarczego PiS.

Sztandarowy program wspierania rodzin, który pomógł PiS w zwycięstwie wyborczym, prawdopodobnie zostanie wniesiony pod obrady jako propozycja poselska. Dzięki temu parlament mógłby pracować nad nim krócej niż przy projekcie rządowym – odpada proces konsultacji, gdzie wymiana opinii między resortami to dwa tygodnie, a przy zapytaniu partnerów społecznych – co najmniej trzy tygodnie, i to jeśli sprawa jest pilna.

Dopiero po odniesieniu się do zgłoszonych uwag projekt trafia do akceptacji Stałego Komitetu Rady Ministrów, a potem na posiedzenie rządu. To oznacza, że potrzebny jest dodatkowo miesiąc, o ile projekt nie jest skomplikowany. Jak wynika z naszych rozmów z urzędnikami, ustawa o 500 zł na dziecko nie jest trudna, a ewentualne niedoróbki można usunąć w trakcie prac sejmowych.

Inaczej może być z ustawami podatkowymi, ich materia jest dużo poważniejsza. Lepiej, by przeszły drogę rządową, która jest znacznie dłuższa. – Na przyjęcie najważniejszych ustaw dajemy sobie sto dni. W tym terminie powinniśmy zdążyć, nawet gdybyśmy zdecydowali się na tryb rządowy – zapewnia poseł Kowalczyk.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • chcemy realizacji a nie obietnic(2015-11-02 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  A gdzie ustawa emerytalna która była priorytetem prezydenta?Zeby osoby 65 letnie nie musiały byc na zasiłkach powinna wejść w zycie od 1 stycznia 2016.Mamy nadzieje,że ani PiS ani prezydent nie maja sklerozy.

  Odpowiedz
 • mmm(2015-11-02 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Dwaj emeryture!!!I pic stow!!!

  Odpowiedz
 • byly przedsiebiorca(2015-11-02 14:38) Zgłoś naruszenie 00

  szanowna Pani najpierw proszę rozliczyć MF za zniszczone polskie firmy i utworzyć jasne i czytelne prawo aby uczciwy przadsiebiorca mogl spac z spokojnie bo do tej pory to w POlsce prawo dzialalo wstecz i ci ludzie musza stanac przed Trybunalem Stanu za nasze krzywdy

  Odpowiedz
 • dorlsli opiekunowie.(2015-11-02 18:50) Zgłoś naruszenie 00

  dlaczego nie dacie swiadczenia pielegnacyjnego dla doreslych miepelnosprawnych...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie