„Musi się to jednak odbywać racjonalnie, a nie tak jak to jest realizowane, czyli za pomocą pustych obietnic. To musi być polityka długofalowa i opierać się na tym, aby polskie górnictwo było nowoczesne i konkurencyjne” - dodała.

Na pytanie o przejęcie przez Tauron kopalni Brzeszcze, Szydło odpowiedziała: „Jeśli ta propozycja zostanie przyjęta i będzie realizowana to dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że gdybyśmy tę sprawę rozwiązali w czerwcu, w lipcu, to Tauron nie straciłby ponad 100 mln zł, bo tyle będzie musiał zwrócić, jeśli Brzeszcze kupi”.

Spółka zależna Tauronu, RSG, podpisała wcześniej ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń przedwstępną warunkową umowę zakupu części aktywów KWK Brzeszcze. Tauron zapłaci za przejmowane aktywa 1 zł. Aktywa te znajdą się do końca 2015 roku – po uzyskaniu wszystkich zgód korporacyjnych i UOKiK oraz decyzji Ministerstwa Środowiska o przeniesieniu koncesji – w spółce Nowe Brzeszcze Grupa Tauron.

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk poinformował w czwartek, że rząd zdecydował o wniesieniu 100 proc. akcji Katowickiego Holdingu Węglowego do jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, co jest krokiem w kierunku włączenia do niej inwestora z branży energetycznej.