statystyki

Gdzie populizm słabo się sprzedaje?

autor: Marek Szpanowski20.10.2015, 07:47

Moja angielska baza jest w Bournemouth – a konkretnie na Charminsterze. To kosmopolityczna, kolorowa i rozświetlona dzielnica młodego miasta na południowym wybrzeżu. W dzień panuje tu łagodna bryza znad Kanału, a nad plażą szeroką jak w Łebie kursują rozwrzeszczane mewy. Wieczorem wybrzeże powoli pustoszeje, za to Charminster rozpala pod grillem, a wszystkie ściany libańskich, włoskich i tureckich barów huczą od plotek. O polityce mówi się tu rzadko. Każdy pilnuje własnych spraw, a że pełno tu etnicznych knajp, można się tu zasiedzieć nad tandoori albo kebabem, oddając się bardzo niepolitycznym rozważaniom.

Są jednak wyjątki. Należy do nich dzień przedstawienia budżetu. Wtedy – raz w roku – rozgrywki londyńskiej „góry” krzyżują się z życiem zwykłych ludzi. Wtedy ma się okazać, jakie podwyżki wytargują sobie policjanci, urzędnicy gmin i pocztowcy, komu ulżą w podatkach, kto straci, a kto utrzyma zasiłki.

Wprawdzie trochę czasu już upłynęło, ale warto przypomnieć, że w tym roku swój wielki dzień miał kanclerz skarbu George Osborne. Po kilkunastu „czerwonych” budżetach z przełomu wieków, po kolejnych pięciu, za które odpowiadała koalicja torysów z liberałami – teraz mieliśmy poznać pierwszy budżet w całości konserwatywny. Tradycyjnie już zakulisowe precyzowanie detali chroni szczelna tajemnica. Stąd media i politycy nie zawsze są w pełni gotowi. I Osborne zadbał o niespodziankę. Ogłosił ustawowy proces podnoszenia płacy minimalnej – od 6,50 aż do ponad 9 funtów w roku 2020. Nawet najbardziej doświadczeni obserwatorzy byli w szoku. Nikt nie spodziewał się aż takiej skali, nikt też nie przewidział, że kluczowym elementem prawicowego budżetu stanie się plan dość nieprawicowy i niecałkiem ortodoksyjny.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie