statystyki

Terror poranionych. Gdzie wszyscy są młodzi, bogaci, uprzywilejowani, wolni?

autor: Karolina Lewestam16.10.2015, 07:11; Aktualizacja: 16.10.2015, 08:24
rasizm

Terror poranionych. Gdzie wszyscy są młodzi, bogaci, uprzywilejowani, wolni?źródło: ShutterStock

Czy jest na świecie takie miejsce, gdzie wszyscy są młodzi, bogaci, uprzywilejowani, wolni? Gdzie wszyscy są, lub zaraz będą, nieźle wykształceni, nie muszą się bać o jutro, mają niezłe perspektywy; gdzie panuje równość – płci, ras, mniejszości seksualnych? Nie ma. 

A jeśli gdzieś jest do tego ideału najbliżej, to prawdopodobnie na kampusach dobrych amerykańskich uniwersytetów. Przyszłe elity wolnego świata nie tylko zdobywają wiedzę u jej źródeł, spijając ją z ust najwybitniejszych naukowców, ale mogą to robić w atmosferze wszech akceptacji, w światowym epicentrum myśli równościowej, w klimacie instytucjonalnym, który i z racji wyznawanej ideologii, i z powodów ekonomicznych (uniwersytety są w USA głównie prywatne) dość intensywnie troska się o ich psychiczny dobrostan. Jedną z największych zagwozdek ostatnich lat jest więc to, że studenci tych liberalnych instytucji zaczynają masowo postrzegać siebie jako ofiary.

To niepokojące zjawisko. Jonathan Haidt (ten od „Prawego umysłu”) i Greg Lukianoff napisali niedawno w mocnym artykule dla „The Atlantic”, że ten trend może doprowadzić do erozji charakteru, niszcząc po drodze uniwersytecką wolność słowa. Jeśli tak, to warto się temu przyjrzeć bliżej – w końcu postęp moralny, tak jak technologiczny, płynie do nas najszerszym strumieniem właśnie zza oceanu. Warto się więc zastanowić, jak wziąć to, co najlepsze, unikając moralnych pułapek.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie