statystyki

Demokraci liczą na start Joe Bidena

autor: Bartłomiej Niedziński02.09.2015, 07:16; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:30
69 lat i 349 dni miał Ronald Reagan, rozpoczynając swoją pierwszą prezydencką kadencję

69 lat i 349 dni miał Ronald Reagan, rozpoczynając swoją pierwszą prezydencką kadencjęźródło: ShutterStock

Obecny wiceprezydent byłby lepszym kandydatem tej partii niż Hillary Clinton. Ale ten nie jest zdecydowany na start w wyborach.

Mętne tłumaczenia Hillary Clinton w sprawie afery e-mailowej i spadające przez to notowania byłej sekretarz stanu sprawiają, że wielu prominentnych demokratów namawia do startu w wyborach prezydenckich Joe Bidena. Jednak obecny wiceprezydent cały czas się waha, a im później podejmie decyzję, tym trudniej mu będzie nadrobić stracony czas.

Jeszcze wiosną sprawa była jasna. Hillary Clinton miała ogromną przewagę nad wszystkimi potencjalnymi pretendentami do prezydenckiej nominacji demokratów i wyglądało na to, że prawybory będą formalnością. Biden nie był specjalnie brany pod uwagę, bo nie mówił, że chce startować, poza tym uważano, że jest za stary (ma 72 lata). Później jednak wyszło na jaw, że Clinton jako sekretarz stanu wysyłała poufne e-maile z prywatnego – słabiej zabezpieczonego – konta, a jej próby bagatelizowania tego i wyjaśnienia tylko pogarszały sytuację. Na początku roku jej kandydaturę popierało nawet 70 proc. zwolenników demokratów, dziś – ok. 45 proc., a większość Amerykanów uważa ją za niewiarygodną.

Problem w tym, że demokraci nie mają na razie sensownej alternatywy wobec byłej pierwszej damy. Na drugim miejscu, z ponad 25-proc. poparciem jest lewicowy – i jeszcze starszy od Bidena – senator Bernie Sanders, ale to nie jest kandydat, który zapewniłby demokratom utrzymanie Białego Domu. Wobec tego wielu z nich zaczęło myśleć o Bidenie. W sondażach popiera go wprawdzie tylko ok. 15 proc. zwolenników partii, ale w dużej mierze wynika to z faktu, że Biden formalnie nie startuje w wyścigu. Gdyby ogłosił zamiar ubiegania się o prezydenturę, jego notowania automatycznie poszłyby w górę.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie