statystyki

Jakub Płażyński: Platforma zmarnowała wielkie obywatelskie zaangażowanie

autor: Magdalena Rigamonti22.05.2015, 11:20; Aktualizacja: 22.05.2015, 11:35
Jakub Płażyński. Fot. Maksymilian Rigamonti

Jakub Płażyński. Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Skoro nasze władze nie są w stanie zadbać o swoich obywateli na Wschodzie, to jak poradzą sobie z zadbaniem o uchodźców z Afryki? Najpierw trzeba rozwiązać problem repatriacji – mówi Jakub Płażyński, adwokat, syn marszałka Macieja Płażyńskiego, współzałożyciela PO.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pana ojciec...

Będziemy rozmawiać o ojcu?

Też. Minęło ponad pięć lat od jego śmierci w katastrofie smoleńskiej.

I o tym nie chcę mówić. Przeżyłem to, przepracowałem, to są moje doświadczenia osobiste i proszę mnie nie pytać.

Nie o Smoleńsk chciałam pytać, tylko o Polaków na Wschodzie. Byłam dziś w Liceum Polonijnym i tam usłyszałam: dopóki żył marszałek Płażyński, była większa nadzieja, że Polacy na Wschodzie, w byłych republikach sowieckich, mają szansę na Polskę.

I przez ostatnie pięć lat próbowałem robić wszystko, żeby Polacy na Wschodzie mogli nadal mieć nadzieję.

I co?

Nic. Właśnie nic. Projekt obywatelski, zbiórka 250 tys. podpisów, dwa projekty nowelizacji ustawy o repatriacji. I cisza.

Za dużo pan chciał.

Ja? Zrealizowanie akcji repatriacyjnej to moralny obowiązek Polski wobec Polaków na Wschodzie pozostawionych samym sobie. Ale jak to u nas w Polsce, rozmowy toczyły się miesiącami i wszystko utknęło w szafie. Były dyskusje, uzgodnienia i brak decyzji, brak stwierdzenia: tak, robimy to, rozstrzygamy zakres i czas repatriacji. Wie pani, ostatnie dwa lata życia ojciec poświęcił działalności we Wspólnocie Polskiej i dbaniu o interesy Polaków i Polonii nie tylko na Wschodzie, lecz także na całym świecie. Kilka wartościowych projektów powstało, Wspólnota Polska zaczęła tętnić życiem. Szkoda, że cała jego ciężka, codzienna, żmudna praca została zaprzepaszczona.

Ilu jest Polaków na Wschodzie?

Trudno obliczyć.

A tych, co chcieliby przyjechać do Polski i tu żyć?

W samym Kazachstanie przynajmniej 50 tys.Polaków, i duża część z nich jest zainteresowana repatriacją. Najstarsze pokolenie już wymiera. A młodsze pokolenia często są zasymilowane albo po prostu mają dość czekania na gesty z Polski i wybierają Rosję.

Putin im daje obywatelstwo rosyjskie od ręki?

Oczywiście, że daje. Wszystkim z byłych sowieckich republik daje. Rosja swoje problemy demograficzne próbuje załatać każdym możliwym sposobem.

A my?


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • StAAbrA(2015-05-22 21:26) Zgłoś naruszenie 21

  Nie "zmarnowała obywatelskie zaangażowanie" , tylko rozkradła państwo i społeczeństwo - a kraj , z dobrodziejstwem inwentarza , wystawiła na tacy dla zaborców .
  Młody człowieku .

  Odpowiedz
 • Lex(2015-05-22 14:21) Zgłoś naruszenie 20

  Moze najpierw zadabaliby o tych co na tej ziemi sa od 1000 lat i placa na nich swoje podatki? Na cholere nam jacys przybysze z Afryki, ktory nawet do pieciu liczyc nie potrafia i cale zycie beda tylko rece wyciagac do innych po pomoc? Polskie panstwo, mimo, ze toeretyczne nie powinno najpierw dbac o swoich obywateli? To jest cyrk co PO wyrabia z tym krajem. Mam nadzieje, ze jeszcze tylko pare dni i bedzie po BULU!

  Odpowiedz
 • PREZES(2015-06-10 19:57) Zgłoś naruszenie 11

  Cóż kiedy nawet nie mam możliwości wypowiedzenia się w temacie bohatera powyższego wywiadu. Trudno taka to demokracja - blokowanie niewygodnych

  Odpowiedz
 • BUL-ogarnie pełowców i inne maści.................(2015-05-22 20:28) Zgłoś naruszenie 12

  postkomunistów którzy przez 25 lat olewali polaków i wmawiali demokrację...

  Odpowiedz
 • KALIF(2015-05-22 12:45) Zgłoś naruszenie 10

  ICH NAWET NIE INTERESUJE OBYWATELE POLSKI ONI TRAKTUJĄ POLSKĘ JAK FOLWARK
  . Musimy pokazać, że nie zgadzamy się, by było, jak mówił kiedyś Zbigniew Herbert: „Warszawa, tam mieszkają właściciele Polski”. Właścicielami Polski jesteśmy my, Polacy, gdziekolwiek mieszkamy, pod warunkiem że mamy Polskę w sercu. I to trzeba w niedzielę pokazać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie