Jak oszukują w kopalniach - spowiedź górnika

autor: Grzegorz Osiecki17.01.2015, 08:30; Aktualizacja: 17.01.2015, 12:40
górnik-kopalnia-przemysł

"Bycie ratownikiem to dla nich świetny sposób do zaklepania sobie wysokiej emerytury"źródło: ShutterStock

Tu oszustwa są na porządku dziennym. Nie mówi się o tym, bo ręka rękę myje – opowiada górnik, który przepracował pod ziemią 30 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (295)

  • kowal(2015-01-27 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Ty kut... na dysponentce w kapciach i odbierać telefony. Prostaku jakbyś miał wyższe wykształcenie niż podstawowe to bym Cię dał na jedną zmianę w tych kapciach/bo my pracujemy w butach skórzanych. Fajnie się sra jak się ma dupę pełną gówien. Ty na pewno siedziałeś blisko tego koryta co nic nie robiła, a teraz na zasłużonej emeryturce siedzi i smaruje w necie na kolegów.

    Odpowiedz
  • NASA(2015-01-19 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    prawdy cos jest ale jest tez duzooo bajek, kto to widzial o 11 pod szybem. wczesniej niz 10 minut przed regulaminowa jazda i nagana. Dyrekcja prawie dziennie na dole. i dalej by szlo wymieniac

    Odpowiedz
  • zenon(2015-01-18 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    Prezesi, rady nadzorcze, administracja itp. generują wysokie koszty utrzymania !

    Odpowiedz
  • gal anonim(2015-01-18 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    a ja będę głosował w przyszłych wyborach na partie która będzie miała jaja i weźmie się za górników

    Odpowiedz
  • jaxa(2015-01-21 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo piękne aby mogło być prawdziwym. Dalej i dalej powiadają synku to się czyta jak poezja pozdrawiam. Jaxa

    O

    Odpowiedz
  • górnik(2015-01-18 20:49) Zgłoś naruszenie 00

    szczerze emeryt to mu nie zależy niech napisze kim był i co robił to go ocenimy

    Odpowiedz
  • kojot(2015-01-18 20:51) Zgłoś naruszenie 00

    A przecież "górnikami" są też pracownicy inowrocławskich kopalni soli! Co prawda w nazwie to kopalnia ale ilu z nich było pod ziemią? Nikt, bo sól wydobywa się poprzez wypłukiwanie złoża.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-01-22 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować pasożytów ,to jest pośredników w kopalniach i innych przemysłach.

    Odpowiedz
  • Piwko12(2015-01-18 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    W pewnym sęsie z tym artykułem się zgadzam a szczególnie o związkowcach.Ostatnio się słyszy że asz 1100 związkowców może isc na emeryturę a oni dalej siedzą po co dla kasy a zwykli ludzie do zwolnienia .Trzeba zrozumieć ile kasy by kopalnie zaoszczędziły gdy by poszli na emeryturę.Po drugie wcale im się nie dziwie bo państwo jest winne ,pracownik nabywa wiek emerytalny i go się zwalnia jak było za komuny a teraz ma prawo wyboru i zabiera innym prace gdy o nią ciężko.Potrzeba szybkiej zmianu ustawy i wtedy bezrobocie sie zmniejszy.

    Odpowiedz
  • Zośka(2015-01-18 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Teoretyczne górnictwo, teoretyczny transport publiczny, teoretyczne szkolnictwo , sądy?
    Państwowe firmy tak mają...ale strach ogarnia

    Odpowiedz
  • Waldek(2015-01-18 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    100 % prawdy w tym artykule. Dodałbym jeszcze patologię na powierzchni kopalni. Nie kompetentni ludzie na zakładach przeróbczych i w marketingach sprzedaży węgla. Czasem aż strach patrzeć, jak nieudolnie pracuje się i traktuje jakość węgla który potem jest trudno sprzedać. Tak naprawdę nikomu nie zależy na jakości i sprzedaży. Węglem z kopalń handlują MAFIE, które tego nie kryją i stoją pod kopalniami, a często mają nawet biurka w pomieszczeniach kopalni. Kolejną patologią jest kolej i firmy kolejarskie, które dysponują wagonami dla kopalń. Wagony podstawiają tym kopalnią, z której dostają większe datki. To powoduje opóźnienia w załadunkach węgla na eksport, a tym samym kopalnia płaci kary umowne oraz opłaca tzw. osiowe za postój wagonów, tym samym węgiel z kopalni wychodzi prawie za darmo. Jest tego znacznie więcej, szkoda pisać, i tak nikogo to nie interesuje.

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-01-21 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Czysta prawda!!! Pracowałem w jednej z kopalń KW. Pracując jako robotnik dołowy nie wiedziałem że można tak kombinować, dopiero po przejściu do dozoru oczy mi się otwarły. Pijaństwo w każdym biurze, później przyszła moda na gotowanie golonek, grille. W każdy warsztacie, magazynie było zaplecze kuchenne Niektórzy pili cały tydzień, a robotę odwalali za nich tzw. pisarze oddziałowi Widziałem listy płac związkowców którzy byli prowadzeni na naszym oddziale. Byłem w szoku! Masa nierobów, pijaków i związkowców którzy trzymali z władzą, było nietykalnych. Trzeba im było pisać szychty i to w przeliczniku 1,8, zapisywać ich do pracy w święta. Oczywiści nie którzy do pracy nie musieli chodzić Np. pracownikom przygotowującym zabawy oddziałową, grille, itp, cały tydzień pisano zmiany nocne po to żeby władza mogła imprezować. Z niepokojem patrzyłem na obecną sytuację w kopalniach. Związkowcy coś podpisali żeby uratować swoje posady, a ludziom wcisnęli kit że będzie dobrze.

    Odpowiedz
  • zdegustowani(2015-02-02 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    Za to odpowiedzialni są Dyrektorzy kopalń, oraz kierownictwo na czele z placówce.

    Odpowiedz
  • Grubiorz(2015-01-24 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    Chłop ma zjechane z godzin... sam pracuje na dole za samo ryzyko zawodowe chodzi mi o nature wybuch metanu i pyłu niesie straty w załodze sięgające setek pracowników także 25lat to i tak dużo . Penie dostał w łape pare setek i pisze pod publiczkę pzdr. Pracownik JSW

    Odpowiedz
  • córka emeryta(2015-01-20 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    stary?? jaki stary?? znam kogoś kto na emeryture poszedl w wieku 45 lat i nie była dla mnie stary...
    poza tym pól mojej rodziny pracowało w górnictwie i zgadzam się z artykulem w 100 % dodałabym jeszcze...drzemki w miejscu pracy, a szczególnie na dole...zabrać niektórym przywileje i tyle nie mogę już tego słuchac jak to zwiazki się kłóc z Rzadem... niech przyjeżdżaja i strajkuja..a co z reszta pracowników poza górnikami ze słuzby cywilnej np? przez ostatni strajk gorników w warszawie zamrozono im pensje i od lat nie maja podwyżek w płacy...a co z życiem?? uwierzcie najlepiej,oczywiscie po samym Rzadzie maja się w Polsce górnicy...jedźcie i zobaczcie sami

    Odpowiedz
  • Początkujący(2015-01-18 23:39) Zgłoś naruszenie 00

    Widzę, że rząd działa na wielu frontach w walce z górnikami. Bardzo prawdopodobne, że kopalnie borykają się z nieefektywnością, zbyt rozbudowaną kadrą kierowniczą i innymi opisanymi w artykule problemami.
    Czytając wywiad, mam jednak nieodparte wrażenie, że rozmówca (górnik) jest podstawiony. Być może nie miałabym takich wątpliwości, gdyby to był pracownik wyższego szczebla. Generalnie zauważyłam pewną niespójność w języku, poglądach tego górnika i języka, jakiego używa. Dlaczego tłumaczy co to jest kontroling? Troszeczkę dziwne/zaskakujące wydaje mi się zainteresowanie górnika średnią długością życia górników. Nie oszukujmy się, mało kto w naszym społeczeństwie wie do czego wykorzystuje się tego typu dane (jestem studentem na uczelni ekonomicznej, uczyłam się o tym). Co więcej, rozmówca wie, że takich danych nie ma, więc pewnie w wolnym czasie, przegląda dane statystyczne GUS w poszukiwaniu jakichś ciekawostek, a może sam próbował obliczyć swoją emeryturę?

    Także rządowa propaganda szerzy się niczym szarańcza, czyżby jakieś pozostałości komunizmu? Ale na szczęście ludzie nie są jeszcze tacy durni jak mogłoby się wydawać (przynajmniej niektórzy).

    Odpowiedz
  • strajk(2015-01-19 19:42) Zgłoś naruszenie 00

    Dziadostwo górnik wyjdzie na ulicę zamknie się pod ziemią no i proszę ma wszystko co chce,pancie w domu nie pracują i też żle ,a bezrobotni to co nikt nie chce dać pracy bo za stary ,zawsze mają jakieś wyjście .Opieka da 30 zł na tydzień i żyj człowieku .Ludzie ocknijcie się szykuje się Grecja.

    Odpowiedz
  • jasu(2015-01-19 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy wie po sobie ? Tego nie napisał ryl z przodka czy ze ściany ale taki co z tym miał do czynienia nie zdziwiłbym się jak to by był były nadsztygar w dodatku ratownik, bo żaden powtarzam żaden górnik fizyczny który pracuje ciężko nie pracuje 30 lat.

    Odpowiedz
  • kknd(2015-01-19 00:04) Zgłoś naruszenie 00

    wszystkich na badania i jak zdolny do pracy to zabrać emerytury

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz