Jak oszukują w kopalniach - spowiedź górnika

autor: Grzegorz Osiecki17.01.2015, 08:30; Aktualizacja: 17.01.2015, 12:40
górnik-kopalnia-przemysł

"Bycie ratownikiem to dla nich świetny sposób do zaklepania sobie wysokiej emerytury"źródło: ShutterStock

Tu oszustwa są na porządku dziennym. Nie mówi się o tym, bo ręka rękę myje – opowiada górnik, który przepracował pod ziemią 30 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (295)

  • Ludwik(2015-01-23 09:30) Zgłoś naruszenie 7042

    Wypowiedź raczej nie należała do "górnika". To kolejna manipulacja dla zachłyśniętych UE i wolnym rynkiem. Tym co wierzą że praca pod ziemią może być lzejsza i bardziej komfortowa niż w kasie proponuję choć raz zjechac do prawdziwej kopalni - nie wieliczki na kilka godz. Też chciałbym aby decyzje polityczne nie skłocały społeczeństwa i te kilkanaście kopalni skupionych wokół KW zaczęło normalnie funkcjonowac! i to nie tylko górnictwo..choć już większość przemysłu w PL zostało skutecznie zlikwidowana! walczmy o podstawy gospodarki. o produkcje wydobycie surowców i technologie.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • górnik(2015-01-26 07:44) Zgłoś naruszenie 6519

    Trochę prawdy, a trochę ściemy, przykładowo jakby górnik był u nas o 11 pod szybem to by go dyscyplinarnie zwolnili.

    Odpowiedz
  • dindon(2015-01-26 06:11) Zgłoś naruszenie 5912

    Takim językiem nie posługuje się 50letni górnik, to tekst kogoś mądrzejszego, bardzo dobry tekst. Tyle że to samo dotyczy np.strażaków - 15 lat pracy i emeryturka. Obojętnie czy siedział za biurkiem czy gasił pożary. Policjanci, żołnierze, to również emerytura po 15 latach pracy, to śmieszne do szkoły chodzili 8+4+5=17 lat, żeby potem krócej o dwa lata pracować. Polacy mogliby być bogatym narodem, no ale ciągle muszą składać się na garstkę cwaniaków. Jest jeszcze coś gorszego. Ci cwaniacy nieraz są w stanie wydać 1mln zupełnie bez sensu po to tylko żeby dostać łapówki 20 tys. Jest na to rada, wszystko sprywatyzować. Ale na to nie pozwolą Partie. Wszystkie. Bo to cwaniaki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tomek(2015-01-21 12:14) Zgłoś naruszenie 5412

    Naprawdę górnik wypowiada się na poziomie co najmniej literata. Świetny zasób słownictwa, budowanie zdań, chyba skończył polonistykę zanim poszedł do pracy w kopalni. Świetny artykuł ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NAWIK83(2015-01-19 00:19) Zgłoś naruszenie 4210

    SZKODA ZE MOWI TAKIE BREDNIE DOPIERO JAK JEST NA EMERYTUZE I JAK PIEKNIE NIE POGORNICZEMU TAK JAKBY PISAL TO JAKIS POETA

    Odpowiedz
  • Dorn(2015-01-19 19:54) Zgłoś naruszenie 406

    Piszesz o pracownikach na L4, ale pamiętaj że muszą odrobić każdy dzień chorobowego! To znaczy jeśli pracownik przepracował 25 lat na dole ale miał w tym 5 lat chorobowego to musi jeszcze przepracować 5 lat bez dnia zwolnienia żeby dostać emeryturę.

    Odpowiedz
  • Czesiek(2016-03-17 20:56) Zgłoś naruszenie 349

    Ja też jestem Górnikiem i pracowałem na kopalni i w pełni się zgadzam z tym co jest w tym artykule to jedna wielka mafia. Pracowałem w Przodku żelazo v32/10 v3211 i 12 ciężkie ale zwolniłem się po 10 latach tyrania. Szkoda zdrowia i tą świadomość że inni jak patrzysz to lecą w hu*a na dole. Wolę pracę za granicą przynajmniej mają inni szacunek do roboty jaką wykonuję. Szkoda mi tylko kolegów, ale ich wybór

    Odpowiedz
  • ślązak(2015-01-19 20:01) Zgłoś naruszenie 2818

    Ludzie zrozumcie wreszcie że te wszystkie artykuły o górnikach i kopalniach ,że państwo dotuje środki publiczne czyli podatników do kopalń to jedna wielka ściema , wystarczy troszeczkę pomyśleć i skojarzyć kilka faktów żeby wydedukować że PO , PSL wraz z niektórymi mediami chcą skłócić naród . To tylko szczucie człowieka przeciw człowiekowi w Polsce . Oto właśnie chodzi rządowi . Skłóconym narodem łatwiej rządzić .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • aaaon(2015-01-19 00:14) Zgłoś naruszenie 255

    to po co sam poszedles na emeryture

    Odpowiedz
  • gornik(2015-01-19 00:03) Zgłoś naruszenie 2415

    Zgadzam sie i potwierdzam...caly tekst to czysta prawda...kilka lat ciezko pracowalem, potem praca zwiazkowa, na dniowkach dolowych i majac 44 lata przeszedlem na emeryture...Szczesc Boze

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lukas(2016-01-16 22:07) Zgłoś naruszenie 2213

    jak najbardziej podział, Wydobycie 25 lat reszta do 67. Bo w przodku czy w ścianie człowiek nie jest w stanie tyle je..ć. Bo szlak chce trafić jak się gada z chłopem co robił w szybowym cz w jakimś przewozie i oni powiedzą że się strasznie narobili...śmiech

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • student gornictwa(2015-01-18 22:51) Zgłoś naruszenie 227

    Bylem na praktykach w KGHM I bylem miesiac codzinnie pod ziemia I wiem jak tam jest. Troche racji w tym tekscie ale wg mnie bardzo przesadzone jest wszystko. Szkoda ze nie wspomnial o tym ze polskie gornictwo jest najbardziej opodatkowanym gornictwem na swiecie ( info z uczelni )

    Odpowiedz
  • Nie z oddziału przodkowego !(2015-01-25 10:45) Zgłoś naruszenie 1710

    głupio gada .. gdyby nie inne oddziały to przodki i ściany by nie funkcjonowały .. każdy na to pracuje i każdy zasługuje na to tak samo a mają wypłacone odpowiednio więcej od oddziałów poza przodkowych ! moje zdanie :)

    Odpowiedz
  • ANONIM(2016-10-19 11:33) Zgłoś naruszenie 153

    Gościu pisze prawdę co do fikcyjnych zjazdów.Prawdą też jest że są niepotrzebne stanowiska można by napisać nawet że są i fikcyjne, ale co do stanowisk pracy że są lżejsze od kasy w markiecie, to się KATEGORYCZNIE NIE ZGODZĘ!!! już sam zjazd na dół jest szkodliwy, częsta zmiana ciśnienia może wywołać zmiany w organizmie, przeciągi, zmiana temperatur, wilgoć jazda koleją pod ziemią no i hałas tego na kasie nie ma!!! Występuje także manipulowanie wypłatami i przygotowaniem się do urzędów górniczych. Słyszałem też o korupcjach i dużych przekrętach za pośrednictwem firm zewnętrznych. Na dodatek jest duży mobing, zastraszają i oszukują pod każdym względem pracowników, wykorzystują ich nie wiedze.

    Odpowiedz
  • betonik114(2015-01-19 21:39) Zgłoś naruszenie 157

    Ciekawe czy byłby taki mądry jakby musiał harować jeszcze 10 lat jak to opowiada baran już siedzi na dupie i pierdzi w stołek w chałupie .

    Odpowiedz
  • opt(2015-01-22 12:57) Zgłoś naruszenie 1210

    Nie powiedział nic nowego , wszyscy to wiedzą tylko nie rząd. Znam takiego młodego emeryta górniczego, który mówił ,że na dole mógł zorganizować sobie drzemkę, a teraz jako kierowca przychodzi do domu zmęczony, w kopalni wypoczywał za wielkie pieniądze a teraz haruje za grosze.

    Odpowiedz
  • miner(2015-01-21 13:15) Zgłoś naruszenie 112

    IMAN nie obraź się ale głupio piszesz.Ktoś ci głupot nagadał i się powtarzasz.
    Dla przykładu z 7 miliardów jakie Państwo dostało od kopalń 1,4 miliarda w różnych formach dostały kopalnie. Policz sobie ile Państwu zostało.
    Ktoś tu poruszył ważny temat,ja podam inny przykład.Dlaczego śrubka , która w castoramie kosztuje 30 groszy kopalnia musi kupić za 1 zł?
    To właśnie kopalnie się doi z każdej strony tylko nikt tego tematu nie chce ruszyć!!!
    W Polsce kopalnie płacą najwięcej podatków na świecie,jest ich o ile się nie mylę 36 porównując z Czechami gdzie jest ich 24 możemy sobie w piasku pokopać.

    Odpowiedz
  • Szela(2015-01-20 16:04) Zgłoś naruszenie 114

    Nie wiem co myslec, czy jest to prowokacja? bo sa wypowiedzi z ktorymi sie zgodze ale i sa wypowiedzi nie prawdziwe czy nie jest to czysta prowokacja i po to zeby sklocic spoleczenstwo zwlacza ze artkow wyszedl po podpisaniu umowy rzad gornicy cos mi tu smierdzi

    Odpowiedz
  • GSPC(2015-01-19 00:59) Zgłoś naruszenie 116

    I po co to pisanie tych żenujących artykułów przez kogoś kto nie ma pojęcia o pracy na dole bo jak już napisałem wcześniej górnikiem to on nie jest ,jeśli to prawda iż tak się wypowiadał. Tu poniżej "ratownik" ma rację miliony wypływają po przez firmy obce a nie takie głupie gadanie czy ktoś ma pojęcie ile tak naprawdę zarabia się na dole słuchacie i czytacie takie paranoidalne sumy nie można tego słuchać jeśli jest taka średnia jak podają to gdzie do cholery jest reszta moich pieniędzy !!!

    Odpowiedz
  • mazurak(2015-01-19 20:36) Zgłoś naruszenie 103

    Oj wydaje mi się, że to nie był żaden wywiad...zbyt łdne słowa, pisane jak pod dyktando ale dużo prawdy napewno w tym jest

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz