Chuck Hagel został sekretarzem obrony w styczniu ubiegłego roku. Jego głównym zadaniem miało być zredukowanie sił USA w Afganistanie i przeprowadzenie amerykańskiej armii przez okres cięć budżetowych. Pojawienie się Państwa Islamskiego zmieniło jednak priorytety Białego Bomu i doprowadziło do wielu spięć z doradcami prezydenta. Barack Obama uznał, że wojny w Iraku i Syrii wymagają innych cech i umiejętności.

Przedstawiciele Białego Domu twierdzą, że amerykański prezydent nie zmusił Hagela do dymisji. Przekonują, że jest to ich wspólna decyzja. Komentatorzy nie mają jednak wątpliwości, że szef Pentagonu odchodzi ponieważ Barack Obama jest niezadowolony z dotychczasowego przebiegu operacji przeciwko Państwu Islamskiemu. Według mediów, to prezydent poprosił Hagela o dymisję z powodu różnicy zdań co do sposobu walki z Państwem Islamskim.

Chuck Hagel ma 68 lat. Walczył w Wietnamie, później zasiadał w Senacie. Sekretarzem obrony był od zeszłego roku.Chuck Hagel pozostanie na stanowisku do czasu znalezienia i zatwierdzenia jego następcy. Na razie nie wiadomo kto nim będzie.