Według informacji władz koncernu, budowa rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu. Początkowo, nowa fabryka ma zatrudnić kilkuset Palestyńczyków z Gazy, ale docelowo pracę mają tam znaleźć 3 tysiące osób. Palestyńskie władze chcą w ten sposób poprawić sytuację ekonomiczną zniszczonej wojną Gazy i zmniejszyć panujące tam ogromne bezrobocie.

Zgodę na inwestycję wydały już wojskowe władze Izraela, które są odpowiedzialne za wpuszczanie na teren Gazy ciężarówek z materiałami budowlanymi. Izrael ma nadzieję, że fabryka Coca-Coli i nowe miejsca pracy zmniejszą poparcie mieszkańców Gazy dla Hamasu i innych organizacji, uważanych przez izraelskie władze za terrorystów.

Nowa fabryka będzie drugą na terenach palestyńskich. Pierwsza powstała w Ramallah na Zachodnim Brzegu i to stamtąd produkty koncernu trafiały do tej pory do Strefy Gazy.

Palestyńska Strefa Gazy to jeden z najbardziej zaludnione miejsce na świecie. Utrzymuje się głównie dzięki pomocy ONZ oraz Iranu, Turcji i Kataru. Nie ma wiarygodnych danych dotyczących bezrobocia, ale 7 lat temu miało ono wynosić 40 procent. Eksperci twierdzą jednak, że po trzech wojnach z Izraelem, obecnie jest ono znacznie wyższe.