statystyki

Co piąte małżeństwo w Polsce jest z odzysku

autor: Janusz K. Kowalski12.08.2014, 07:57; Aktualizacja: 12.08.2014, 08:04
Najchętniej ponowne związki formalizują mężczyźni

Najchętniej ponowne związki formalizują mężczyźniźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W 18 proc. związków zawartych w zeszłym roku w naszym kraju co najmniej jedna osoba była owdowiała lub po rozwodzie. Rozwodnicy najczęściej żenią się z pannami

W ubiegłym roku zawarto w Polsce 180,4 tys. małżeństw. Wśród nich 18 proc. (32,4 tys.) było związkami, w których co najmniej jedna osoba ślubowała po raz drugi. To znacznie więcej niż przed dwudziestoma laty. Wówczas takich par było 12,5 proc. (25,9 tys.).

Skąd ten wzrost? W 1993 r. było 27,9 tys. rozwodów. W roku ubiegłym już ponad dwa razy więcej – 66,1 tys. Najchętniej ponowne związki formalizują mężczyźni.

– Choć rodzina wymieniana jest wysoko w hierarchii wartości Polaków (na ogół na pierwszym miejscu), coraz częściej przegrywa z pracą – wyjaśnia prof. Ewa Leś z Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że Polacy poświęcają się jej w tak dużym stopniu, że wielu nie starcza już czasu na rozmowy czy na zajęcie się dziećmi. Nie dostrzegają symptomów kryzysu. Ten urasta do rozmiarów, przy których partnerzy nie widzą innego rozwiązania niż rozwód. Jak przekonuje prof. Leś, konflikt jest rzeczą naturalną w cyklu życia rodziny, a nie patologią. Nie musi się kończyć rozpadem małżeństwa.

Rozwodnicy najczęściej żenią się z pannami. Tak było w latach 2002–2012. Tylko ubiegły rok był pod tym względem wyjątkowy – nieco więcej było małżeństw rozwodników z rozwódkami. Z kolei panie znacznie rzadziej wychodzą powtórnie za mąż za kawalerów, niż panowie żenią się z kobietami, które wcześniej nie składały przysięgi małżeńskiej.

– Rozwódka po 30. roku życia ma zdecydowanie mniejsze szanse na znalezienie mężczyzny w zbliżonym wieku, który by nie miał jeszcze doświadczenia małżeńskiego – ocenia dr Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Dodaje, że powtórne małżeństwo utrudniają również dzieci. To właśnie matkom w ponad 90 proc. przypadków sądy powierzają bieżącą opiekę nad potomstwem.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Michał(2014-08-12 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    W jakim sensie mężczyźni najchętniej formalizują ponowne związki? W Polsce nie mamy małżeństw homoseksualnych, więc formalizacja związku wypada po równo. No chyba, ze jakimś cudem zmierzono poziom "chęci".
    Bełkot.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie