Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec mają nadzieję, że Rosja rzeczywiście wycofuje swoje wojska z terenów graniczących z Ukrainą. Sytuacja na wschodzie była jednym z głównych tematów spotkania szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, które odbyło się w Weimarze.

Minister Radosław Sikorski mówił, że ma nadzieję, iż informacje o rzekomym wycofywaniu rosyjskich wojsk znad ukraińskiej granicy nie są jedynie żartem na prima aprilis. Sikorski podkreślał, że nie ma żadnego powodu, aby na granicy Ukrainy stacjonowały rosyjskie oddziały.

Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier dodawał, że wycofanie wojsk Rosji świadczyłoby o pewnym odprężeniu. „Gdyby udało się w ciągu dzisiejszego dnia potwierdzić te doniesienia, byłoby to małą oznaką deeskalacji” - mówił Steinmeier.

Ministrowie państw Trójkąta Weimarskiego podkreślili, że aneksja Krymu była niezgodna z prawem. Obiecali też dalsze wsparcie dla Ukrainy, zarówno politycznie, jak i finansowe. Szef niemieckiej dyplomacji wykluczył jednak wejście Ukrainy do NATO. Jego zdaniem, możliwe są różne formy bliższej współpracy paktu z Ukrainą, ale nie członkostwo w sojuszu.

Ministrowie zapowiedzieli także reformę Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Jak podkreślali, pomoc finansowa dla sąsiadów Unii musi być elastyczniejsza. Wcześniej ministrowie wezwali do zwołania międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy, najlepiej z udziałem Rosji.

Rosja ostrzega Ukrainę

Tymczasem Rosja ostrzega Ukrainę przed integracją z NATO.

Rosyjski MSZ przypomniał w specjalnym oświadczeniu, że poprzednie ukraińskie próby zbliżenia z Paktem Północnoatlantyckim doprowadziły do zamrożenia kontaktów politycznych z Moskwą, napięć między NATO a Rosją i do podziału w ukraińskim społeczeństwie, którego większość, jak podkreślono w oświadczeniu, jest przeciwna przystąpieniu do Paktu. "W Kijowie powinni pamiętać, że dalsze perspektywy rozwoju rosyjsko-ukraińskiej współpracy, także w sferze gospodarczej, będą w dużym stopniu zależeć od działań, które Ukraina podejmie w swe polityce zagranicznej" - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ-tu.

Ukraiński parlament wyraził dziś zgodę na manewry obcych wojsk na terytorium kraju do końca tego roku. Umożliwia to przeprowadzenie ćwiczeń z udziałem sił NATO. W Brukseli rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Paktu, poświęcone kryzysowi ukraińsko-rosyjskiemu.