Minister rolnictwa Stanisław Kalemba w rozmowie z IAR uspokoił, że embargiem na polską wieprzowinę z zagrożonego rejonu nie powinni martwić się przedstawiciele innych branż przetwórczych. Szef resortu rolnictwa wyjaśnia, że afrykański pomór świń dotyczy tylko zwierząt świniowatych. Choroba ASF nie przenosi się ani na ludzi, ani także na pozostałe zwierzęta. To oznacza, że hodowcy krów czy przetwórcy mleka nie powinni się martwić o zbyt swoich produktów.

Minister Kalemba spotkał się dziś z branżą mleczarską. W czasie tego spotkania zaznaczył, że problem afrykańskiego pomoru świń nie ogranicza się jedynie do Białorusi i Rosji. Jak twierdzi szef resortu rolnictwa większość naszych kontrahentów odchodzi od zakupu wieprzowiny i jej przetworów z Polski.

Jak zapowiedział Stanisław Kalemba, w najbliższy piątek w Moskwie mają odbyć się kolejne rozmowy pomiędzy Komisją Europejską a stroną rosyjską.

Zgodnie z pismem wystosowanym dziś przez głównego lekarza weterynarii za zagrożone tereny należy uważać: W Województwie Podlaskim powiaty sejneński, augustowski (gminy: Płaska, Lipsk, Sztabin), sokólski, białostocki (gminy: Czarna Białostocka, Supraśl, Zabudów, Michałowo, Gródek), hajnowski, bielski, siemiatycki. W Województwie Mazowieckim powiat łosicki. W Województwie Lubelskim powiaty: bialski i włodawski.