Tegoroczne przesłanie prezydent Władimir Putin rozpoczął od podkreślenia, że cały aparat urzędniczy powinien pracować dla obywateli. Gospodarz Kremla podkreślił, że w rozwoju kraju przeszkadzają: korupcja, ekstremizm i spory na tle narodowościowym.

Putin zapowiedział pomoc państwa dla szkół wyższych, strategicznych przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych. Prezydent Rosji skrytykował rząd Dmitrija Miedwiediewa za nierzetelne realizowanie wskazań prezydenta, związanych z rozwojem państwa.

Putin dał zielone światło dla zmian w konstytucji

Prezydent Rosji przypomniał, że ustawa zasadnicza ma już 20 lat i można skorygować niektóre jej zapisy. Putin podkreślił, że zmiany nie mogą naruszać najważniejszych artykułów konstytucji, odnoszących się do praw człowieka i wolności obywatelskich.

Putin zwrócił się do obrońców praw człowieka, aby pomogli w przygotowaniu ustaw, które zwiększą kontrolę obywateli nad procesami stanowienia prawa.

Putin: trzeba kontrolować obcokrajowców

Putin chce aby urzędnicy szczegółowo kontrolowali obcokrajowców przyjeżdżających do Rosji. Rosyjski prezydent stwierdził, że -„nie może być tak, że państwo nie wie po co i na jak długo przyjeżdżają do Rosji obywatele innych państw”. Putin zapowiedział, że obcokrajowcy którzy naruszają migracyjne prawa będą pozbawiani możliwości wjazdu do Rosji.

Gospodarz Kremla zapowiedział, że przyjezdni chcący pracować w Rosji będą musieli wykazać się znajomością języka rosyjskiego, a pracodawcy zostaną zobowiązani do prowadzenia szczegółowych rejestrów zagranicznych pracowników.

Putin: Rosja ma sukcesy na arenie międzynarodowej

Rosja pomogła światu uniknąć wojny w Syrii - oświadczył Putin. W opinii prezydenta Rosji - jego kraj zachowuje się na arenie międzynarodowej jak dojrzałe i odpowiedzialne mocarstwo. Putin wskazał oprócz rozwiązania kwestii broni chemicznej w Syrii również ustabilizowanie się sytuacji wokół programu jądrowego Iranu.

Rosyjski prezydent zapowiedział, że w przyszłym roku zostaną przygotowane umowy o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej: Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Putin wyraził nadzieję, że z Unią będzie współpracować w przyszłości także Ukraina.

Putin: Rosja będzie się zbroić

Rosja będzie gotowa odpowiedzieć na każde zagrożenie - zapowiedział prezydent Rosji. Władimir Putin zwrócił uwagę na to, że zbroją się państwa NATO i USA. Podkreślił, że rosyjska armia już ma nowoczesny sprzęt, ale będzie miała jeszcze nowocześniejszy.

Zapowiedział także zabezpieczenie socjalnych potrzeb żołnierzy i studentów uczelni wojskowych.

Putin wyznaczył kurs Rosji na 2014 r.

Rosja jest stabilnym, dojrzałym i dobrze uzbrojonym mocarstwem. Tak ocenił swój kraj prezydent Władimir Putin w dorocznym przesłaniu wygłoszonym do Zgromadzenia Narodowego.

Władimir Putin zwrócił uwagę na to, że dzięki Rosji udało się uniknąć interwencji zbrojnej w Syrii i ustabilizować sytuację wokół programu jądrowego Iranu. -„Rosja wniosła w te procesy istotny wkład. Działaliśmy twardo, w sposób przemyślany i wstrzemięźliwie. Tak powinno postępować dojrzałe i odpowiedzialne mocarstwo” - oświadczył Putin.

Rosyjski przywódca stwierdził, że państwa NATO i USA zbroją się w coraz nowocześniejszą broń. „Rosja odpowie na wszystkie wyzwania, zarówno polityczne, jak i technologiczne, bo dysponujemy odpowiednim potencjałem” - dodał prezydent Rosji. Władimir Putin zapewnił również, że jego kraj chce w 2014 r. kontynuować na międzynarodowej arenie takie działania, które będą sprzyjały zachowaniu pokoju i stabilności.