Prezydent będzie promował gospodarkę i namawiał arabskich inwestorów, by wybrali nasz rynek. "Państwa Zatoki to jedna z bram do Azji, przykładowo Dubaj to jeden z najważniejszych portów przeładunkowych na świecie" - mówił w rozmowie z IAR minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski. Podkreślił, że ta wizyta ma na celu wzmocnienie pozycji Polski jako czołowego partnera tych państw wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej i nakreślenie perspektyw współpracy dwustronnej.

Minister podkreślił, że te trzy kraje arabskie mają ugruntowaną pozycję międzynarodową: Arabia Saudyjska jest członkiem G-20, Zjednoczone Emiraty Arabskie to regionalne centrum finansowe i handlowe, Katar zaś to kraj o najwyższym PKB na świecie na głowę mieszkańca. Dodatkowo, dzięki telewizji Al-Dżazira, jest jednym z głównych ośrodków opiniotwórczych w świecie arabskim. Pozycję tych krajów na świecie potwierdzają, zdaniem ministra Sokołowskiego, decyzje o przyznaniu Dubajowi organizacji Expo w 2020 roku, a Katarowi - mistrzostw świata w piłce nożnej dwa lata później.

Prezydentowi towarzyszy delegacja rządowa i liczna delegacja biznesowa. W każdym z odwiedzanych przez Bronisława Komorowskiego państw odbędzie się forum ekonomiczne. Wezmą w nich udział przedstawiciele ponad 50 firm z branży stoczniowej, budowlanej, chemicznej, transportowej, przedstawiciele sektora finansów, energii odnawialnej, producenci kosmetyków, sprzętu medycznego. Będą również, jak mówił minister Sokołowski, rolnicy zainteresowani eksportem głównie owoców do państw Zatoki. W składzie delegacji znajdą się także przedstawiciele sektora obronnego.

Minister podkreślił, że prezydent będzie przekonywał arabskich partnerów, że warszawska Giełda Papierów Wartościowych jest atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji. Warto odnotować, że w każdym z odwiedzanym przez prezydenta krajów Polska ma dodatni bilans handlowy.