Nowe ministerstwo będzie koordynowało tzw. misje, czyli społeczne projekty rządowe. Ich celem jest zmniejszenie poziomu analfabetyzmu w kraju, poprawa jakości podstawowej opieki zdrowotnej i budowa nowych mieszkań. Nowa placówka zajmie się także przyjmowaniem petycji Wenezuelczyków. Zainteresuje się osobami niepełnosprawnymi, bezdomnymi, dziećmi i seniorami.

Jak komentuje prezydent kraju Nicolas Maduro, nowe wiceministerstwo to hołd złożony Hudo Chavezowi. Będzie kontynuować ponad 30 projektów rozpoczętych w czasach rządów zmarłego w marcu br prezydenta. Już w sierpniu tego roku Maduro zatwierdził powstanie Narodowego Systemu Misji im. Hugo Cháveza, krytykowanego przez opozycje za brak kontroli parlamentarnej i wydatkow budżetowych.

Na czele wiceministerstwa szczęścia Wenezueli stanie Rafael Ríos. Towarzyszyć mu będzie były lekarz Cháveza, Julio César Alviarez. Ogłaszając powstanie nowej placówki, Maduro życzył ministrowi powodzenia i zaapelował o zaprowadzenie misji i szczęścia narodu "do nieba".