Grzegorz Schetyna podczas zjazdu.

Grzegorz Schetyna podczas zjazdu.

źródło: Agencja Gazeta

Wybory na Dolnym Śląsku wygrał wspierany przez Donalda Tuska eurodeputowany Jacek Protasiewicz stosunkiem głosów 205 -194. Jeden głos był nieważny. Do wyłonienia nowego szefa PO na Dolnym Śląsku potrzebne były dwa głosowania. W pierwszym na Protasiewicza głosowało 200 delegatów, a na Schetynę 199. Dwie osoby wstrzymały się od głosowania, dlatego Jacek Protasiewicz nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, zdecydowano więc o powtórzenia głosowania. Przed drugą turą głosowania Grzegorz Schetyna odrzucił propozycję Jacka Protasiewicza, by wspólnie wycofać się z kandydowania na rzecz Bogdana Zdrojewskiego.

Nowych szefów mają struktury PO w Małopolsce i w Lublinie. W Krakowie wygrał Grzegorz Lipiec. Radny wojewódzki i przewodniczący PO w Krakowie zdobył 485 głosów poparcia, przeciw było 84 delegatów. Był jedynym kandydatem na to stanowisko po tym jak ze startu w lokalnych wyborach zrezygnował poseł Ireneusz Raś - dotychczasowy przewodniczący małopolskiej PO. Poseł swoją rezygnacje tłumaczył zbyt słabym poparciem. Z kolei w Lublinie szefem struktur regionalnych Platformy Obywatelskiej został minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Po rezygnacji z ubiegania się o fotel przewodniczącego przez dotychczasowego przewodniczącego, Stanisława Żmijana, Włodzimierz Karpiński był jedynym kandydatem. Głosowało na niego 316 osób, przeciwko było 88, wstrzymało się 21.

Bez niespodzianek odbyły się wybory w Łodzi, Opolu, Olsztynie i Bydgoszczy. Przewodniczącym regionu łódzkiego został na kolejną kadencję Andrzej Biernat. Poparło go 429 spośród 449 głosujących delegatów na zjazd. Przywódcą opolskiej Platformy został po raz kolejny Leszek Korzeniowski. Za jego kandydaturą głosowało 199 delegatów, przeciw 22. W regionie warmińsko-mazurskim przewodniczącym po raz kolejny został marszałek Warmii i Mazur, Jacek Protas. Zdobył 296 głosów, a jego kontrkandydat Piotr Bucholz - 46. Szefem Platformy Obywatelskiej w Kujawsko-Pomorskiem nadal będzie Tomasz Lenz. Zdobył 288 na 313 głosów.

Wybory szefów regionalnych struktur Platformy zakończą się jutro. 23 listopada odbędzie konwencja, która dokona między innymi zmian w statucie partii. Zostanie wówczas wybrany sekretarz generalny partii.