Inicjatorem referendum jest niezrzeszony, były dziennikarz z Tessinu Giorgio Ghiringhelli. Udało mu się przeforsować tę inicjatywę pomimo krytyki większości partii politycznych i władz religijnych w Tessinie. „Mam nadzieje, że zakaz ten będzie przykładem dla całej Szwajcarii”- skomentował wyniki referendum Ghiringhelli.

Zakaz noszenia burki wprowadziły już Francja i Belgia, ale po raz pierwszy przegłosowano go w referendum. „Jest to jawne opowiedzenie się przeciwko „wojującemu islamizmowi” - podkreśla dziennikarz.

Są już pierwsze efekty przyjęcia zakazu w Tessinie. Jedna z największych partii politycznych w Szwajcarii - Partia Obywatelska zapowiada walkę o wprowadzenie zakazu noszenia burki w cały kraju. "To głosowanie pokazało, że w wolnym kraju dla burki i nikabu nie ma miejsca" - powiedział poseł Walter Wobmann.

Dodał, że projekt takiej inicjatywy przygotowywany jest już od dawna. Zakazowi noszenia burki sprzeciwiają się organizacje islamskie w Szwajcarii. Twierdzą, że jest on niezgodny z prawami człowieka.