statystyki

Wschodnie służby grasują w Europie

autor: Michał Potocki28.06.2013, 10:20; Aktualizacja: 28.06.2013, 16:23
Aleś Michalewicz

Aleś Michalewiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Filip Klimaszewski

Naga siła autorytarnych państw ze Wschodu wygrywa z humanitaryzmem Zachodu. Do łowienia politycznych uciekinierów z Rosji, Białorusi, Kazachstanu służby z tych państw wykorzystują nasze procedury, Interpol, nie wahają się sięgać po broń.

Muchtar Ablazow, były minister energetyki Kazachstanu, jest jednym z najbogatszych obywateli tego państwa. Gdy prezydent Nursułtan Nazarbajew zmusił go do sprzedaży należącego do niego banku, zmienił front, zaczął finansować opozycję i stał się krytykiem Jełbasy (ojciec narodu – oficjalny tytuł Nazarbajewa). Władze w Astanie zaczęły go ścigać także na emigracji; jego operacje finansowe były badane przez śledczych w Wielkiej Brytanii, która udzieliła mu azylu. Gdy Ablazow odmówił przed londyńskim sądem ujawnienia zagranicznych aktywów, został ukarany 22 miesiącami aresztu za obrazę sądu. I zbiegł za granicę.


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Galerie