Szef Klubu Parlamentarnego PSL Jan Bury uważa, że w ważnych sprawach warto wymieniać opinie w atmosferze spokoju - nie zawsze w Sejmie. Przypomniał, że inicjatywa wspólnego politycznego centrum ma być realizowana w ramach publicznych debat w najważniejszych- zdaniem ludowców i PJN- sprawach. Te sprawy to między innymi pamięć i tożsamość, edukacja w nowoczesnym państwie, przyjazny PIT dla polskiej rodziny, Polska obywatelska - sprawne i skuteczne państwo oraz nowoczesna wieś, rolnictwo i mała przedsiębiorczość.

Najpierw jednak politycy PLS i PJN przedstawią swoje poglądy na temat wyzwań stojących przed Europą. Wypowiedzą się też na temat dyskusji o nowej perspektywie budżetowej, która czeka Parlament Europejski. Mają też zaapelować o stworzenie w przyszłości silnej europejskiej partii ludowej.
Debata odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, w niedzielę 17 marca w godzinach 11.30-13.00. Udział wezmą Janusz Piechociński, Paweł Kowal, Marek Migalski, Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski i Paweł Poncyliusz a także przedstawiciele placówek dyplomatycznych z różnych krajów.
Debatę poprowadzi Janina Paradowska.