statystyki

Longchamps de Bérier: Wiara została w szkole zetatyzowana, tak samo jak patriotyzm [WYWIAD]

autor: Robert Mazurek20.11.2020, 08:04; Aktualizacja: 20.11.2020, 12:29
Ksiądz Franciszek Jakub Longchamps de Bérier, Fot. Darek Golik

Ksiądz Franciszek Jakub Longchamps de Bérier, Fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

- Nie jesteśmy korporacją, nie powinniśmy ulegać sondażom i zabiegać wyłącznie o dobry PR, ale dane muszą dać do myślenia tym, którzy decydują o sposobach walki z pedofilią - mówi w wywiadzie dla DGP Franciszek Jakub Longchamps de Bérier ksiądz, profesor nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Te liczby robią wrażenie?

Robią.

Ale nie jest ksiądz zaskoczony?

Ten sondaż potwierdza to, co i tak wiemy. Młodych w Kościele i w kościele prawie nie ma.

Według IBRiS 47 proc. 20-latków jest do Kościoła nastawionych negatywnie, a 44 proc. neutralnie.

Zwłaszcza o tę drugą grupę powinniśmy zabiegać. Wierzę, że oni są gotowi dać nam szansę. Popełniliśmy błąd wtedy, kiedy Kościół przestał iść z ludźmi.

To mocne.

Kościół zawsze był silny bliskością z wiernymi, bezpośrednim kontaktem, który dawały katecheza, kolęda, grupy ministranckie – to były miejsca i chwile, w których poznawaliśmy ludzi, słuchaliśmy ich.

W PRL Kościół rzeczywiście był zawsze z ludźmi.

A teraz się od nich niespotykanie oddalił.

Teraz?

To się działo powoli, oddalali się wierni, ale też oddalali się duchowni. To księża zdjęli sutanny i koloratki, zaczęli chodzić ubrani prywatnie, bo tamten strój to strój służbowy. I czasem nieświadomie, a czasem świadomie zaczęli wprowadzać ten podział: tu jesteśmy służbowo, a tam prywatnie. Księża zamknęli się w plebaniach i nie są z ludźmi.

Mają swoje sprawy?

Przecież mamy prawo do życia prywatnego, a nie ciągle służba i służba. W ogóle w społeczeństwie straszliwej dewaluacji uległo pojęcie służby. Proszę zwrócić uwagę, że nieprzypadkowo nie ma już „służby zdrowia”. Kolega, profesor nauk medycznych, mówi mi prywatnie, że dochodzi do weterynaryzacji medycyny, bo chodzi w niej głównie o pieniądze. Ale zostawmy to, zanim pan zwróci mi uwagę, że biję się w cudze piersi.

To akurat było ciekawe i trafne, jednak wróćmy do Kościoła.

On się zamknął w sobie. Księża bardziej skupili się na wypełnianiu swoich obowiązków i sprawowaniu funkcji niż na służbie, na misji. Nie ma już miejsca na bliskość, na wsłuchiwanie się w autentyczne potrzeby

wiernych, a w każdym razie tego miejsca jest dużo mniej niż niegdyś.

Kościołowi zaszkodziło to, że III RP dała mu wszystko, czego potrzebuje.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

 • Jul(2020-11-20 08:48) Zgłoś naruszenie 23

  Nic dodać nic ująć Polski rząd + Polski kościół chcieli tylko kasy wśród księży jest min rydzyk który wyrządził tyle zła że nie ma odwrotu

  Odpowiedz
 • beta(2020-11-21 02:45) Zgłoś naruszenie 03

  A czy ksiądz profesor jakoś zmodyfikował swoją oryginalną koncepcję naukową o tym, że dzieci z in vitro mają bruzdę? Bo to bardzo ciekawa obserwacja. Znam kilkoro dzieci z in vitro i żadne nie ma nigdzie widocznej bruzdy. Może to nieprawda, że są z in vitro? Przecież ksiądz profesor nie mógł się mylić.

  Odpowiedz
 • niewierzący, ale myślący(2020-11-22 13:52) Zgłoś naruszenie 00

  Nauka religii w szkołach powinna zostać oparta nie na współczesnej katolickiej liturgii, ale na mocnych podstawach rozumowych. Dopiero wtedy młodzież dowie się, kto to był : Św. Tomasz z Akwinu – twórca rozumowego uzasadnienia istnienia Boga, duchowy uczeń i kontynuator Arystotelesa, oparł filozofię na doświadczeniu, dał podstawy dla nowoczesnej nauki Kopernik – twórca heliocentryzmu, kanonik kapituły we Fromborku, ceniony przez Kościół i papieży, zadedykował swoje Dzieło Papieżowi Pawłowi III, jego Dzieło nigdy nie zostało uznane przez Kościół za heretyckie Galileusz – prekursor nowożytnej fizyki, głęboko wierzący Kartezjusz – zwolennik oparcia religii na rozumie, dążący do stworzenia nowej filozofii zgodnej z chrześcijańską Locke – zajmujący się badaniami nad religią, nie widział miejsca w społeczeństwie dla ateistów Newton – niezwykle religijny, poświęcający więcej czasu studiowaniu Biblii, niż nauce Leibniz – twórca teorii bytu, zawierającej swoisty dowód na istnienie Boga Kant – twórca koncepcji religii „rozumowej”, opartej na chrześcijańskich podstawach Hegel – twórca poglądu, że tylko religia chrześcijańska odpowiada w pełni prawdziwej filozofii Einstein – bodaj największy fizyk w historii, panteista, wierzył w „najwyższy umysł, który ujawnia się w świecie doświadczenia”

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie