statystyki

Czy Biden odjedzie, czy zostanie w Wilmington?

autor: Radosław Korzycki02.11.2020, 07:51; Aktualizacja: 02.11.2020, 07:52
Joe Biden

Joe Bidenźródło: ShutterStock

Ma tam dworzec swojego imienia, dom i wiele przykładów tego, co w Ameryce wymaga poprawy.

Choć liczy tylko 70 tys. mieszkańców, Wilmington jest największym miastem w stanie Delaware. Założyli je w 1638 r. szwedzcy osadnicy. Razem z pensylwańską Filadelfią i leżącym w New Jersey Camden tworzy konurbację zamieszkałą przez 6 mln osób, z których część dojeżdża do pracy do Nowego Jorku. To także mała ojczyzna Joego Bidena.

Po 30 minutach jazdy z Filadelfii pociąg zatrzymuje się na stacji, na której demokratyczny kandydat na prezydenta był w życiu 16 tys. razy. Tutejszymi pociągami ‒ jak sam wyliczył ‒ przejechał prawie 3,5 mln km. Odkąd w wieku 29 lat został wybrany do Senatu, codziennie dojeżdżał do Waszyngtonu i wracał, żeby spędzić wieczór z synami, których matka zginęła w wypadku. Z Jill ożenił się w 1977 r., kiedy młodszy, Hunter, ulubiony „worek treningowy” prezydenta Trumpa, skończył siedem lat.

Stojąc na schodach pociągu, Biden ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 1988 r. W styczniu 2009 r. przejechał z Wilmington do Waszyngtonu wraz z Barackiem Obamą, niedługo przed ich zaprzysiężeniem. Obiecywał wtedy, że ich rząd będzie najbardziej przyjaznym dla kolei w historii. Wśród planów stymulowania gospodarki była budowa superszybkiej linii łączącej Waszyngton z Bostonem. Nie udało się. Niespełniona pozostała też wspomniana obietnica, bo Amtrak, amerykański operator pociągów pasażerskich, jest niedofinansowany, a tabor wymaga pilnej konserwacji. Szczególnie tam, gdzie nie korzystają z niego elity Wschodniego Wybrzeża, głównie na Południu i Środkowym Zachodzie.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie