statystyki

Strach i pesymizm. Co wydarzy się po wyborach prezydenckich w USA?

autor: Eliza Sarnacka-Mahoney31.10.2020, 17:30; Aktualizacja: 31.10.2020, 18:06
Amerykanie nie wierzą, że głosowanie będzie uczciwe, bo wyzwaniu nie sprosta poczta, która – ze względu na pandemię – jest w tym roku zaangażowana w wybory o wiele bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości

Amerykanie nie wierzą, że głosowanie będzie uczciwe, bo wyzwaniu nie sprosta poczta, która – ze względu na pandemię – jest w tym roku zaangażowana w wybory o wiele bardziej niż kiedykolwiek w przeszłościźródło: ShutterStock

61 proc. Amerykanów obawia się bratobójczego rozlewu krwi po wyborach. Połowa przyznaje, że zaopatrzyła się w zapasy żywności i artykułów pierwszej potrzeby – po części ze strachu przed wojną.

W ięc co tam u was? – zapytała swoich fanów na Face booku kilka dni przed wyborami Sandra Boynton, jedna z najbardziej znanych autorek i ilustratorek książek dla dzieci w USA. Do postu dorzuciła rysunek kota z przerażeniem w oczach, wyglądającego tak, jak gdyby ktoś go właśnie wyciągnął z wirówki. W ciągu dwóch godzin pod wpisem pojawiło się już kilka tysięcy komentarzy. Jako jedna z pierwszych zareagowała Kari McPherson, urzędniczka z Aurory w Kolorado: „Nie jest OK. Chce mi się rzygać, gdy myślę, że Senat zatwierdzi dzisiaj nową sędzię Sądu Najwyższego. Czuję się kompletnie załamana i przerażona tym, co dzieje się dookoła. Syn chce się bawić, a ja chcę zwinąć się w kłębek i płakać, a potem zasnąć i obudzić się w przyszłym roku ze szczepionką i nowym prezydentem”. Większość komentujących przyklasnęła słowom Kari. Nastroje Amerykanów na finiszu tegorocznych wyborów prezydenckich i do Senatu można bowiem opisać trzema słowami: nieufność, strach i pesymizm.

Ukradną moją kartę wyborczą

Amerykanie nie wierzą, że głosowanie będzie uczciwe, bo wyzwaniu nie sprosta poczta, która – ze względu na pandemię – jest w tym roku zaangażowana w wybory o wiele bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości. Jak szacował „New York Times”, na opcję korespondencyjną może zdecydować się w tym roku nawet trzy czwarte wyborców („New York Times”, 2 października br.). Dla porównania cztery lata temu wybrała ją jedna czwarta Amerykanów.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie