statystyki

Agnieszka Graff o protestach: Młode pokolenie się obudziło [WYWIAD]

autor: Paulina Nowosielska30.10.2020, 07:22; Aktualizacja: 30.10.2020, 07:55
Agnieszka Graff - amerykanistka, publicystka i tłumaczka związana z ruchem feministycznym. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Autorka m.in. książek „Matka. Feministka”, „Magma i inne próby zrozumienia, o co tu chodzi” i „Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym”

Agnieszka Graff - amerykanistka, publicystka i tłumaczka związana z ruchem feministycznym. Pracuje w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Autorka m.in. książek „Matka. Feministka”, „Magma i inne próby zrozumienia, o co tu chodzi” i „Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym”źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Jeśli rolnicy idą dziś z kobietami, przyłączają się kibice, policjanci, to już jest sprzeciw wobec autorytarnej władzy. Władzy, która się przeliczyła. Spodziewała się polaryzacji społecznej, a tu ludzie okazują jedność.

Minęło pięć lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Jak się pani żyje w kraju rządzonym przez partię konserwatywną?

Przede wszystkim mam poczucie wielkiej straty i żałoby. Od kilku lat odczuwam rodzaj niedowierzania, że tak łatwo w Polsce demoluje się dorobek transformacji. Co jakiś czas pojawia się nadzieja, że jakoś da się odkręcić to, co zostało zepsute. Ale ponieważ naukowo zajmuję się prawicowym populizmem oraz jego związkiem z religijnym fundamentalizmem i globalną prawicą religijną, to moja nadzieja na zmianę jest być może mniejsza niż u reszty środowiska feministycznego. Po tamtej stronie jest świetnie sfinansowana i zorganizowana polityczna kampania.

Prezes PiS w wystąpieniu nawoływał zwolenników swojej partii, by wzięli udział w obronie Kościoła. A o protestach mówił: „Ten atak jest atakiem, który ma zniszczyć Polskę i doprowadzić do triumfu sił, których władza zakończy historię narodu polskiego takim, jakim dotąd go postrzegaliśmy”.

Wygląda na to, że Kaczyński chce iść w zaparte. Jest jasne, że zmierza do konfrontacji, nawołuje do przemocy. Ale też widać na prawicy nieudolne próby bezkrwawego wyjścia z sytuacji. Jarosław Gowin napisał w mediach społecznościowych, że „prawo musi stać na straży wartości, ale nie może zmuszać kobiet do heroizmu”. Jego Porozumienie postuluje teraz wprowadzenie przepisów, które „jednoznacznie chronią dzieci z zespołem Downa, a jednocześnie uwzględniają prawo do decyzji matki w skrajnych przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka, skazujących je na śmierć w trakcie ciąży lub niedługo po urodzeniu”.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (13)

 • Ale jaja(2020-10-30 08:17) Zgłoś naruszenie 2213

  Młode pokolenie się obudziło? To władze uczelni (czyli starsze pokolenie) ogłosiły dzień rektorski, nauczyciele dali uczniom wolne, gazety codzienne drukowały informacje o miejscach i formach protestów niczym o majówce. Zachęcały do udziału, pisząc... "ubierzcie się wygodnie, będziemy tańczyć". Kto z nas by się temu oparł, gdyby był młody...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • hh(2020-10-30 08:31) Zgłoś naruszenie 1912

  Kompletny odlot, typowy brak kontaktu z rzeczywistością przedstawicielki lewicy.

  Odpowiedz
 • warszawiak(2020-10-30 08:43) Zgłoś naruszenie 159

  NALEŻY mądra g Prawno pociągnąc do odpowiedzialności podjudzających i wyprowadzających na ulicę dzieci i narażanie życia w czasie Pandemii PARAGRAŻ PROKURATOR I POD SĄD

  Odpowiedz
 • hk(2020-10-30 16:06) Zgłoś naruszenie 66

  Nie obudzenie tyko marsz Zombie na Halloween

  Odpowiedz
 • Bert(2020-10-30 21:51) Zgłoś naruszenie 46

  sfrustrowani totalitarni opozycjoniści, zbrodniczy lewaccy prowokatorzy i ich medialni patroni, bojówkarze LGBT i 90% reszty - głupkowatych, niedokształconych, naiwnych dzieciaków - idą na nierówny bój, z kim ? kto zgadnie ? czy z rządem ? czy z policją ? czy z duchownymi ? Nie, idą ( i ich rodzice i dziadkowie) na nierówny bój z COVID 19 Odpowiedz

  Odpowiedz
 • obserwator(2020-10-31 17:36) Zgłoś naruszenie 34

  obudzisz się babo, gdy wyjda na ulice młodzi ludzie i będa rzadac eutanazji dla takich jak ty starych ludzi

  Odpowiedz
 • remick(2020-10-31 19:04) Zgłoś naruszenie 21

  Agnieszka Graff - amerykanistka, publicystka i tłumaczka związana z ruchem feministycznym.... aktywistka feministyczna, to juz wszystko mowi, co napisze to dla kadry LGBT. Wiadomo co mozna oczekiwac sPOd piora, a do tego ta twarz to jak stempel, daleko zaawansowany masochizm psychiczny. Masochizm psychiczny to zaburzenie osobowości objawiające się dążeniem do sytuacji, które wywołują ból i cierpienie. Masochista nie cieszy się ze swojej egzystencji, ponieważ nie potrafi. Zamiast tego wciąż pławi się w poczuciu beznadziejności .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • green. (2020-10-31 19:40) Zgłoś naruszenie 20

  Obudzila sie "mniejszosc niemiecka" lub agentura ?

  Odpowiedz
 • POLAK(2020-10-31 08:26) Zgłoś naruszenie 11

  MAM PYTANIE PO CO POLICJA MAM BROŃ, ?

  Odpowiedz
 • marek(2020-10-31 05:08) Zgłoś naruszenie 03

  W roku wyborczym młode pokolenie dostanie tysiąc plus, i zagłosuje na PIS

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie