Polskie ofiary wojny razem z białoruskimi. Niemcy zbudują centrum dokumentujące zbrodnie w podbitych krajach Europy

autor: Artur Ciechanowicz13.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 13.10.2020, 07:56
Budowę centrum poparły wszystkie niemieckie partie poza AfD

Budowę centrum poparły wszystkie niemieckie partie poza AfDźródło: ShutterStock

Niemiecki Bundestag przyjął uchwałę otwierającą drogę do budowy centrum dokumentacyjnego poświęconego wojnie eksterminacyjnej prowadzonej przez Wehrmacht. Ma ono dokumentować niemieckie zbrodnie w podbitych krajach Europy.

Za uchwałą głosowały w piątek prawie wszystkie frakcje niemieckiego parlamentu. Jedynie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) wstrzymała się od głosu. Rząd Angeli Merkel ma czas do końca roku, by przedstawić plan budowy instytucji, która ma „dostarczać informacji, ukazywać kontekst historyczny i wyjaśniać cierpienia, które miały miejsce w Europie i Niemczech”.

Wnioskodawcy, czyli frakcje koalicji rządowej CDU/CSU i SPD, podkreślili, że zbrodnie narodowych socjalistów dotknęły poszczególne kraje w różny sposób. W związku z tym należy to „w odpowiedni sposób” uwzględnić w wystawie. Uzasadniając konieczność powstania centrum, frakcje chadeków i socjaldemokratów zwracają uwagę, że miliony „nie-Żydów padły ofiarą nazistowskiej polityki eksterminacyjnej”. Posłowie przypomnieli, że zgodnie z ideologią rasową ludność Polski, innych państw Europy Wschodniej i Związku Sowieckiego – przede wszystkim Białorusini i Ukraińcy – została uznana za podludzi, pozbawiona jakichkolwiek praw.

„Polska stała się pierwszą ofiarą tej fanatycznej polityki. Do dziś kwestia upamiętnienia tego okresu ma ogromne znaczenie dla stosunków polsko-niemieckich. II wojna światowa rozpoczęła się od ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 r., a wraz z wojną – realizacja najbardziej okrutnej rasowo-ideologicznej polityki eksterminacji. To na terytorium Polski narodowi socjaliści po raz pierwszy w pełni zrealizowali wszystkie założenia swojej rasowo-ideologicznej wojny eksterminacyjnej, okrutnej polityki okupacyjnej, rasistowskiej ideologii przestrzeni życiowej (Lebensraum), antysemityzmu, a także antyslawizmu” – czytamy w uchwale.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie