statystyki

Polska walczy o jednomyślność w sprawie Białorusi

autor: Magdalena Cedro01.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 01.10.2020, 07:53
Alaksandr Łukaszenka

Alaksandr Łukaszenkaźródło: ShutterStock

Warszawa nie zgadza się na pomysł głosowania unijnych sankcji większością kwalifikowaną – wynika z informacji DGP

O bostrzenia wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki nie będą głosowane większością kwalifikowaną, lecz jednomyślnie. Na uproszczoną metodę nie zgadza się Polska – wynika z informacji DGP. Na dzisiejszym szczycie przywódcy krajów członkowskich mają próbować przekonać Cypr do zgody na nałożenie obostrzeń w związku z pacyfikacjami na Białorusi. Nikozja uzależnia ją jednak od takiej samej reakcji wobec Turcji, z którą toczy spór o wpływy na Morzu Śródziemnym. Bruksela jest zmęczona tym, że polityka zagraniczna Wspólnoty staje się zakładnikiem interesu jednego lub kilku krajów i postuluje głosowanie większością kwalifikowaną. Weto gwarantuje jednak – jak przekonuje Polska – że Unia nie będzie prowadziła działań na arenie międzynarodowej wbrew żadnemu krajowi.

S ankcje wobec Białorusi stały się zakładnikiem sytuacji na Morzu Śródziemnym. Cypr uzależnił swoją zgodę na nie od takiej samej odpowiedzi Wspólnoty wobec Turcji, która prowadzi nielegalne odwierty u wybrzeży tego kraju UE. Rozpoczynający się dzisiaj dwudniowy szczyt w Brukseli ma posłużyć do wynegocjowania z Cyprem jakiejś formy porozumienia tak, by unijna dyplomacja zachowała twarz w sprawie Białorusi.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie