statystyki

Druga kadencja Trumpa będzie ostrzejsza

autor: Radosław Korzycki22.09.2020, 07:24; Aktualizacja: 22.09.2020, 07:24
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Administracja Trumpa zerwała z traktowaniem Chin jako państwa, które można zachęcić do odpowiedzialnego zachowania.

Doktryna Trumpa została nazwana America First, po pierwsze Ameryka. Gdyby 3 listopada udało mu się wygrać kolejne wybory, dostałby ogromny mandat do kontynuowania takiej dyplomacji. Zarówno sojusznicy, jak i wrogowie USA musieliby się do tego przyzwyczaić. Ale mogą oni też szukać zastępczych rozwiązań i alternatywnych sojuszów, bez oglądania się na Amerykę, co w wieloletniej perspektywie może się skończyć izolacją Waszyngtonu. Tym bardziej że prezydent może chcieć podczas drugiej kadencji zrealizować to, o czym wielokrotnie mówił, czyli wycofać amerykańskie wojska z Korei Południowej i Japonii oraz wystąpić z NATO.

Jak w praktyce wyglądałaby dyplomacja Trumpa po 20 stycznia 2021 r.? Aby zrozumieć, że Trump radzi sobie z Chinami inaczej niż wszyscy jego poprzednicy od czasów Richarda Nixona, trzeba przyjrzeć się, jak George W. Bush i Barack Obama zbliżali się do Pekinu. Obaj chcieli, by Chiny stały się „odpowiedzialnym interesariuszem”. To osobliwie amerykańskie określenie oznacza, że obaj prezydenci mieli nadzieję, iż Pekin będzie przestrzegał globalnych zasad gry we wszystkich dziedzinach od handlu przez sprawy wojskowe po stosunki międzynarodowe. Zamiast grozić Chinom zmuszeniem do zaprzestania takich działań, jak: obchodzenie zasad handlu międzynarodowego, kradzieże własności intelektualnej i bolesne łamanie praw człowieka w kraju, strategia ta polegała na rozwijaniu bliskich więzi gospodarczych z Chinami i zachęcaniu ich do większej integracji z gospodarką światową w nadziei, że dzięki temu Pekin zacznie działać w sposób bardziej odpowiedzialny, co byłoby w jego własnym interesie.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie