Prawicowa inteligencja lubi ustawiać się w pozycji wiecznie zgnębionej [POLEMIKA]

autor: Marceli Sommer, Krzysztof Posłajko28.08.2020, 08:30; Aktualizacja: 28.08.2020, 08:31
LGBT 2

LGBT 2źródło: ShutterStock

Esencją ruchu LGBT w Polsce są postulaty umożliwienia mniejszościom seksualnym uczestnictwa w konserwatywnym ładzie społecznym, a nie jego obalania - piszą dziennikarz DGP Marceli Sommer oraz Krzysztof Posłajko, filozof, publicysta portalu Nowe Peryferie.

W k ręgu intelektualistów, dla których katolicyzm stanowi podstawowy tożsamościowy punkt oparcia, Michał Łuczewski wydawał nam się zawsze postacią interesującą, zdolną do przekraczania ideologicznych i pojęciowych schematów. W obliczu postępującej toksyczności sporu politycznego w Polsce wyjście z okopów i szersza perspektywa są potrzebne jak nigdy. Tym większym zawodem okazał się wywiad z Łuczewskim, który ukazał się w Magazynie DGP (DGP nr 163/2020). Socjolog i były dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II analizuje w nim ostatnie odsłony konfliktu między aktywistami ruchu LGBT+ a środowiskami konserwatywnymi, wpisując go w ramy inteligenckiej gry o pozycję w hierarchii. W charakterystycznym dla siebie stylu żongluje przy tym pojęciami i instrumentarium z najróżniejszych intelektualnych tradycji, także tych kojarzonych z lewicą: jest tu więc analiza klasowa, antropologia społeczna, jest i psychoanaliza.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (7)

 • abcd(2020-08-28 09:59) Zgłoś naruszenie 1410

  Nie każda mniejszość jest mniejszością. Zastanów się, czy chorobowy stan umysłu może być podstawą do nadania praw, które przysługują jedynie mniejszościom. Mam tutaj na myśli prawa analogicznie do przyznawanych mniejszościom etnicznym i rasowym. Zauważ, że ludzie umysłowo chorzy stanowią mniejszość w społeczeństwie, ale tutaj słowo mniejszość mówi jedynie o relacji ilościowej. Nie wywodzimy z tego faktu specjalnych praw lub specjalnego statusu – np. przymus uznawania chorobliwych wizji za realną rzeczywistość przez resztę społeczeństwa. Mniejszości, których praw nikt nie neguje, to mniejszości połączone wspólną, wielopokoleniową historią i tradycją. Czy gdyby wspomniany wcześniej chorobowy stan umysłu był wrodzony, to byłbyś bardziej skłonny uznać, że umysłowo chorym ludziom przysługują specjalne prawa? Z pewnością NIE. Jednak homoseksualiści wykorzystują wieloznaczność słowa mniejszość, aby wywalczyć specjalne prawa dla osób połączonych chorobliwym popędem seksualnym. Zwróć uwagę, że homoseksualiści nie są w stanie (z definicji) stworzyć mniejszości połączonej więzami rodzinnymi, a zatem i wielopokoleniową historią. Homoseksualiści to przypadkowy zlepek ludzi, którzy mając problemy z zaspokojeniem swoich seksualnych potrzeb, walczą o „prawa” dostępu do Twoich dzieci.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • green(2020-08-28 09:59) Zgłoś naruszenie 410

  Nie ********* sobie w glowach na wzajem pederasci !!!

  Odpowiedz
 • jul(2020-08-28 10:12) Zgłoś naruszenie 38

  szkoda słów - katolik to pan, który ma diabła za skórą - to nie jest ideologia

  Odpowiedz
 • XXYYZZ (2020-08-29 11:02) Zgłoś naruszenie 52

  Inteligencja nie jest prawicowa lub lewicowa, jest poszukująca, wątpiąca, przewidująca. Prwica/lewica, to ideologiczne ograniczenia! Prawdziwie inteligentnych nic/nikt nie ogranicza. To potencjał, rozwój, nowa jakość.

  Odpowiedz
 • Koper(2020-08-29 11:11) Zgłoś naruszenie 45

  Nie zgadzam się. To lewica przedstawia się w roli wiecznej ofiary chcąc przy tym przemodelować świat na swoich zasadach. Niestety opiera się to na swiecie bez zasad.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-08-30 13:52) Zgłoś naruszenie 10

  co za postęp ! dotychczas w mediach niemieckich i poniemieckich, jak DGP, słowa "prawica" w żadnym razie nie zestawiano ze słowem "inteligencja" , za to zawsze ze słowami "ciemnogród", "zaścianek", "średniowiecze", "faszyści" itd. Czekam cierpliwie na dalsze postępy w postrzeganiu rzeczywistości przez autora i jego wydawcę

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie