statystyki

Wybory prezydenckie w USA: Wystartowała konwencja demokratów

autor: Radosław Korzycki18.08.2020, 07:45; Aktualizacja: 18.08.2020, 07:48
Do wyborów prezydenckich w USA zostało 80 dni. Sondaże w skali ogólnokrajowej dają kandydatowi Partii Demokratycznej nieco ponad 8 pkt proc. przewagi nad Donaldem Trumpem. Czy lewica może już otwierać szampana? Niekoniecznie.

Do wyborów prezydenckich w USA zostało 80 dni. Sondaże w skali ogólnokrajowej dają kandydatowi Partii Demokratycznej nieco ponad 8 pkt proc. przewagi nad Donaldem Trumpem. Czy lewica może już otwierać szampana? Niekoniecznie.źródło: ShutterStock

Joemu Bidenowi zależy na zakomunikowaniu Amerykanom, że jego stronnictwo jest partią centrową i otwartą na różnorodność.

Do wyborów prezydenckich w USA zostało 80 dni. Sondaże w skali ogólnokrajowej dają kandydatowi Partii Demokratycznej nieco ponad 8 pkt proc. przewagi nad Donaldem Trumpem. Czy lewica może już otwierać szampana? Niekoniecznie. Amerykańska polityka jest bardzo dynamiczna. Cztery lata temu o tej samej porze roku Hillary Clinton miała prawie 7 pkt przewagi nad rywalem, w 2004 r. John Kerry prawie 3 pkt, a w 1988 r. Michael Dukakis 6 pkt. Wszyscy ci demokraci potem przegrali, a ten ostatni nawet z kretesem. Politolodzy ukuli nawet frazeologizm „październikowa niespodzianka”. Znaczy on, że na finiszu kampanii może się zdarzyć coś, co odwraca koleje losu. W 2016 r. takim wydarzeniem był list ówczesnego szefa FBI Jima Comeya do kongresmenów i senatorów, że wznawia śledztwo w sprawie e-maili Hillary Clinton i potencjalnego naruszenia tajemnicy państwowej. Porównując ówczesne sondaże z wynikiem wyborów, widać, że kosztowało to kandydatkę poparcie w trzech kluczowych stanach i tym samym zwycięstwo w wyborach. O ironio, Comey, z afiliacji republikanin, dzisiaj gorliwie popiera Bidena.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie