Co robili na tydzień przed wyborami w Mińsku rosyjscy najemnicy

autor: Michał Potocki03.08.2020, 08:24; Aktualizacja: 03.08.2020, 08:25
Białoruś

Historia jest niejasna, ale opozycja obawia się, że może się obrócić przeciwko niej. 32 żołnierzy prywatnej firmy Wagnera mieszkało w sanatorium w Żdanowiczach pod Mińskiem, a 33 zatrzymano w Homlu.źródło: ShutterStock

Na tydzień przed wyborami krajowym tematem numer jeden stał się cel obecności 33 rosyjskich najemników, których zatrzymano w środę.

Historia jest niejasna, ale opozycja obawia się, że może się obrócić przeciwko niej. 32 żołnierzy prywatnej firmy Wagnera mieszkało w sanatorium w Żdanowiczach pod Mińskiem, a 33 zatrzymano w Homlu. Grupa Wagnera działa w Rosji nielegalnie, ponieważ prawo nie przewiduje istnienia prywatnych firm wojennych, jednak Moskwa chętnie wykorzystuje ją do operacji za granicą, a jej związki z wywiadem wojskowym są tajemnicą poliszynela. „Nowaja Gazieta” udowodniła, że ludzie zatrzymani na Białorusi walczyli w Libii, Syrii i na Ukrainie.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka wielokrotnie ostrzegał przed interwencją najemników, którzy mieliby doprowadzić do krwawej powtórki z ukraińskiego Majdanu. O podobnych sukcesach w ujawnianiu bojowników władze informowały w 2006, 2010 i 2017 r., jednak te informacje nigdy nie znajdywały potwierdzenia w rzeczywistości. Tym razem zatrzymani okazali się prawdziwi. Ich dane podała państwowa agencja BiełTA, a potwierdziły rosyjskie media, ukraińskie władze i nacjonalistyczny pisarz Zachar Prilepin, który przyznał, że część z nich walczyła po stronie Kremla w dowodzonym przez niego oddziale podczas agresji na Ukrainę.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie