statystyki

Białoruś: Władze i prorządowi publicyści grożą opozycji przelewem krwi

autor: Michał Potocki27.07.2020, 07:47; Aktualizacja: 27.07.2020, 07:47
Białoruś

Poprzednie kampanie prezydenckie kończyły się Płoszczą, jak Białorusini nazywają protesty na jednym z mińskich placów. W latach 2006 i 2010 Płoszcze były wielotysięczne i zostały rozpędzone przez milicję.źródło: ShutterStock

Dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi Alaksandr Łukaszenka coraz częściej przypomina o możliwości użycia siły.

Coraz więcej sygnałów świadczy o tym, że białoruskie władze, korzystając z poparcia Moskwy, rozpatrują siłowy wariant pacyfikacji protestów, gdyby ich eskalacja nastąpiła w noc wyborczą. Białorusini chętnie przychodzą na wiece opozycyjnej kandydatki Swiatłany Cichanouskiej nawet w małych miasteczkach. Takich scen nie widziano tu od lat 90. W sobotę Cichanouska, startująca w zastępstwie uwięzionego męża Siarhieja, odwiedziła Bobrujsk, Mohylew i Orszę, a w niedzielę Żłobin.

Finał weekendowego objazdu wschodniej Białorusi zaplanowano na wczorajszy wieczór w Homlu. Cichanouska stała się główną kandydatką opozycji po tym, jak władze odmówiły rejestracji bankierowi Wiktarowi Babaryce, który razem z synem trafił do aresztu. Wspierają ją dwie inne kobiety: Maryja Kalesnikawa ze sztabu Babaryki i Wieranika Capkała, żona Waleryja, innego niezarejestrowanego kandydata. Sam Waleryj w obawie o bezpieczeństwo rodziny wyjechał z dziećmi do Rosji. Dzieci Cichanouskich są pod opieką babci w jednym z państw UE.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA (2020-07-27 13:35) Zgłoś naruszenie 01

    Skoro władze nie wzięły od WHO za występy w covidowym cyrku , to może opozycja jest chętna ??? Aha , Teresa , ja rozumiem , ale z tą ekscelencją to się wstrzymajmy - przynajmniej do czasu zwrotu Rzplitej całego , tej ekscelencji , kołchozu . Do ostatniej morgi .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie