statystyki

Bezpieczeństwo kontra wolność. Rodzi się nowy podział wyborców [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak10.07.2020, 07:06; Aktualizacja: 10.07.2020, 08:25
Dwóch przeciwników walczy również o wyborców, którzy głosowali w I turze na innych polityków. To o nich dziś toczy się gra, gdy Dudę łączy się z ułaskawieniem pedofila, a Trzaskowskiego z naćpanymi kierowcami autobusów – mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS (fot. materiały prasowe)

Dwóch przeciwników walczy również o wyborców, którzy głosowali w I turze na innych polityków. To o nich dziś toczy się gra, gdy Dudę łączy się z ułaskawieniem pedofila, a Trzaskowskiego z naćpanymi kierowcami autobusów – mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS (fot. materiały prasowe)źródło: DGP

Są dziś „Polska bezpieczeństwa” i „Polska wolności”. Obie mają problem z koegzystencją - mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Rozmawiamy ze sztabem Andrzeja Dudy i słyszymy, że prezydent ma 3‒4 pkt proc. przewagi nad Rafałem Trzaskowskim. Rozmawiamy ze sztabem kandydata PO i słyszymy, że „Rafał górą”. Spinują nas czy faktycznie mają inne badania?

Spinują, ale możliwe, że mają nieco inne badania. Pamiętajcie o jednym: 3‒4 pkt proc. różnicy oznaczają, że jeśli wynik wahnie się o 1‒2 pkt proc., to przewagi prezydenta nie ma. Załóżmy, że wynik będzie taki, jak mówią jego sztabowcy – 52 proc. dla Dudy i 48 proc. dla Trzaskowskiego. To znaczy, że notowania prezydenta mieszczą się w przedziale od 49 proc. do 55 proc., a jego kontrkandydata – od 45 do 51 proc. A skoro tak, to w oparciu o to samo badanie możemy prognozować różne scenariusze – choć oczywiście większe szanse na wygraną ma obecny prezydent. I tak należy na to patrzeć. Staliśmy się zakładnikami twardych liczb. Ostatnio nawet „Wiadomości” podały: „Rafał Trzaskowski stracił 0,3 proc.”. To absurdalna teza. To nie jest żadne wahanie. Z perspektywy badacza 51 proc. czy 52 proc. to ten sam wynik. 

Magazyn DGP z 10 lipca 2020 r.

Magazyn DGP z 10 lipca 2020 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy przy tak niewielkiej różnicy możliwe jest, że nie poznamy exit polls w niedzielę?

Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, ale możliwe, że exit polls zostaną przedstawione z zastrzeżeniem, że autorzy badania nie są w stanie wskazać zwycięzcy.

To takie trudne?

Exit polls to w rzeczywistości bardzo duży sondaż. Jego główna przewaga polega na tym, że wykonuje się go na osobach, które wychodzą z lokali wyborczych, czyli podjęły już decyzję. Zwykle odpytuje się np. co 10. wyborcę. Ale co jeśli odmawia on odpowiedzi? Czy to przypadek? A może istnieje prawidłowość, zgodnie z którą wyborcy jednego z kandydatów częściej odmawiają udziału w badaniu? Przy ostatecznym opracowaniu wyników badania bierze się pod uwagę tzw. wagi, uwzględniające tego typu zjawiska. Pytanie, co jeśli wagi mówią np., że wyborcy konserwatywni częściej odmawiają odpowiedzi – i stosownie do tego koryguje się wyniki – a tym razem robili to rzadziej? Post factum okaże się wtedy, że wynik ich kandydata w exit polls był przeszacowany. Mimo to dokładniejsza niż exit polls jest tylko Państwowa Komisja Wyborcza.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • Horgq (2020-07-10 09:24) Zgłoś naruszenie 74

  Panie Duma nie ma podziałów chyba ze wy zaczniecie dzielić plebs jest jak dzieci zawsze sie dogadają problem w tym czy to bedze zgodnie z interesem wladajacej mniejszości

  Odpowiedz
 • bukmaher(2020-07-10 11:12) Zgłoś naruszenie 44

  Poprawka notowań: na A. Dudę płacą 1,42 a na R. Trzaskowskiego 2,85 ...... i wszystko jasne

  Odpowiedz
 • icoztego(2020-07-10 13:22) Zgłoś naruszenie 34

  Prawda.......Nikt nigdzie nie umiera na korono wirusa tylko na od-szpitalne zapalenie płuc ale ta prawda niewygodna (bezradność, odpowiedzialność) tak jest wygodny parawan.

  Odpowiedz
 • Pytanie(2020-07-10 12:06) Zgłoś naruszenie 30

  A gdy wyborcy odmawiają odpowiedzi, bo to jak głosowali to wyłącznie ich sprawa? Jak to przeliczyć na punkty procentowe?

  Odpowiedz
 • dlaczego jak bronie PiS(2020-07-10 15:49) Zgłoś naruszenie 11

  Na zlosc Prezydentowi ktorego sie tak broni i PiS, to odbierają dzieci rodzicom z klamliwymi wyrokami, bo nienawidzą PiS z sądów i odbieraja 500plus, sądy oeowskie znajduja sobie ofiary i zabierają rodzicom z małżeńskich rodzin sluby kościelne, klamliw ewyroki, robia zmsobie co chcą, tak na złość PiS, dlaczego tak sie broni PiS? aby zostac bez nuczego, znuszcza nam życie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie