statystyki

Ukraina: Monowiększość przeszła do historii. Koniec wszechwałdzy prezydenta

autor: Michał Potocki07.07.2020, 07:50; Aktualizacja: 07.07.2020, 07:56
Ukraina

Ukrainaźródło: ShutterStock

Ukraińska partia rządząca pogrąża się w walkach frakcyjnych i przegrywa ważne głosowania. Kończy się epoka wszechwładzy prezydenta.

Wraz z pogarszającymi się sondażami upada jedność rządzącej partii Sługa Narodu (SN). Prezydenckie ugrupowanie, które w lipcu 2019 r. jako pierwsze w historii demokratycznej Ukrainy zdobyło samodzielną większość parlamentarną, coraz częściej przegrywa głosowania. Wcześniej Wołodymyr Zełenski zapowiadał, że w razie tego typu problemów doprowadzi do przedterminowych wyborów.

Zełenski wygrał wybory w kwietniu 2019 r. i jedną ze swoich pierwszych decyzji rozwiązał parlament, w którym największy klub tworzył Blok Petra Poroszenki, dotychczasowego prezydenta. SN już wówczas zdobywał pierwsze miejsce także w sondażach parlamentarnych, choć był partią wirtualną. Przed lipcowym głosowaniem do Rady Najwyższej, przez wielu nazywanym III turą wyborów prezydenckich, Zełenski na chybcika zbierał chętnych do startu.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA (2020-07-07 10:29) Zgłoś naruszenie 01

    Nie wiem po co te wojska zagraniczne , skoro w państwie polskim nadal szarogęszą się jakieś tzw. mniejszości etniczne - do niedawna jeszcze bujające się na ruskich papierach rejestracyjnych ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie