statystyki

Plagiatorski skandal. Słowacy chcą dymisji szefa parlamentu

autor: KataríNa Paliderová02.07.2020, 10:26; Aktualizacja: 02.07.2020, 10:28
Słowacja

Resort edukacji tymczasem zapowiedział przygotowanie i przeprowadzenie przez parlament do września nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, która będzie zawierała zaostrzone procedury antyplagiatoweźródło: ShutterStock

Słowacy żyją aferą związaną ze splagiatowaniem pracy magisterskiej przez przewodniczącego parlamentu Borisa Kollára. Prezes konserwatywnej partii Jesteśmy Rodziną (SR) jest obwiniany o to samo, co jego poprzednik na stanowisku spikera Rady Narodowej Andrej Danko. Jutro Słowacy wyjdą na protest z żądaniem dymisji Kollára.

Polityk uzyskał tytuł magistra w 2015 r. w prywatnej szkole wyższej w Skalicy, którą kontroluje jego przyjaciel, wpływowy biznesmen Ivan Kmotrík. Plagiat ujawnił opozycyjny polityk Miroslav Beblavý. Jego słowom przyjrzał się „Denník N” i udowodnił, że Kollár skopiował znaczną część pracy z publikacji swojego promotora Jozefa Minďaša. Sam zainteresowany, któremu w maju urodziło się 11. dziecko (z 10. kolejną partnerką), nie wypiera się plagiatu, ale nie chce rezygnować, a w zamian obiecuje, że nie będzie używał tytułu magistra.

Do sprawy odniósł się Igor Matovič, szef rządu działającego od trzech miesięcy. Premier nie wezwał Kollára do dymisji, by nie zagrozić stabilności czteropartyjnej koalicji. SR jest drugą co do wielkości partią w układzie rządzącym. – Jesteśmy u progu kryzysu gospodarczego. Skupmy się na ważniejszych sprawach, a potem wróćmy do tej. Kraj potrzebuje fundamentalnych zmian, które wymagają większości konstytucyjnej – tłumaczył Matovič.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • U nas ci(2020-07-02 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    także takich "ucunych" mamy dostatek. Wystarczy spojrzeć na gębę i to co wypisuje sobie przed nazwiskiem i wszystko wiadomo. Słomiarstwo !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie