statystyki

Koronawirus w Gruzji: Tbilisi radzi sobie świetnie w walce z pandemią

autor: Michał Potocki04.05.2020, 07:40; Aktualizacja: 04.05.2020, 07:58
Dobry wynik ma znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki poziom wymiany turystycznej – w 2019 r. 9,3 mln przyjezdnych na 3,7 mln ludności.

Dobry wynik ma znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki poziom wymiany turystycznej – w 2019 r. 9,3 mln przyjezdnych na 3,7 mln ludności.źródło: ShutterStock

Tbilisi radzi sobie z wirusem najlepiej spośród wszystkich państw regionu.

W Gruzji odnotowano dotąd jedynie 589 zakażeń SARS-CoV-2, z których osiem zakończyło się zgonem. Przyrosty należą do najwolniejszych na świecie. W przeliczeniu na milion mieszkańców jest zaledwie 158 infekcji. Jeśli nie liczyć odizolowanych geograficznie parapaństw (Abchazja, Górski Karabach i Osetia Płd.), to najlepszy wynik na tle innych państw regionu oraz rosyjskich republik kaukaskich, gdzie ten wskaźnik waha się od 189 przypadków na milion w Azerbejdżanie do 1707 w Inguszetii. Dla porównania w Polsce mamy 353 chorych na milion.

Dobry wynik ma znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki poziom wymiany turystycznej – w 2019 r. 9,3 mln przyjezdnych na 3,7 mln ludności. Władze Gruzji dość szybko zareagowały na zagrożenie. Szkoły przestały działać już 29 lutego, trzy dni po pierwszej diagnozie (chory mężczyzna wrócił z Iranu taksówką przez Azerbejdżan), a w połowie marca kraj zamknął granice. Zakazano imprez masowych, zamknięto targowiska, armię ściągnięto do koszar, a dwa miasta szczególnie dotknięte chorobą – zamieszkane głównie przez Azerów Bolnisi i Marneuli – objęto kordonem sanitarnym. Restrykcje w najmniejszym stopniu objęły Cerkiew, co wywołało falę kontrowersji.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie