"Wszyscy lubią wiosenne pikniki, wszystkim chce się tradycyjnie pogrillować. (...) Ale trzeba informować, że kwarantanna jest tymczasowa, ale niezwykle ważna. Że dziś taki piknik czy taki grill może po prostu kosztować czyjeś życie" - powiedział podczas piątkowej narady prezydent Wołodymyr Zełenski.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 501 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, dziewięć osób chorych zmarło. Bilans zakażonych wzrósł do 4662, a zmarłych do 125. 246 osób uznano za wyzdrowiałe.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow powiedział, że śmiertelność wśród osób zakażonych w kraju wynosi 2,7 proc. "To dużo niższy wskaźnik niż średnio na świecie" - dodał minister, cytowany w komunikacie przesłanym mediom przez biuro prezydenta.

Władze apelują do obywateli, by w związku z sytuacją epidemiologiczną pozostali w domach w obchodzone w najbliższy weekend w Kościele prawosławnym i greckokatolickim Święta Wielkanocne. Nabożeństwa będą transmitowane online i w telewizji.

By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w stolicy zamknięte będą od soboty cmentarze - ogłosił w piątek mer Kijowa Witalij Kliczko. Zapowiedział też, że w okresie świątecznym będą wzmożone patrole w okolicach cerkwi, w miejscach publicznych i w strefach wypoczynku.

Również w innych regionach w okresie świątecznym zaostrzone będą obowiązujące ograniczenia. W Mukaczewie i kilku okolicznych wioskach na Zakarpaciu od soboty do poniedziałku zamknięte będą wszystkie cerkwie. W Winnicy od soboty po południu do niedzieli nie będzie działał transport miejski. Rada miejska Żytomierza poinformowała o zakazie uczestnictwa w masowych zgromadzeniach religijnych i przebywania na terenie świątyń. Mogą tam być obecni jedynie duchowni.

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem w piątek w mieście Sambor w obwodzie lwowskim zorganizowano procesję z płaszczenicą (wizerunkiem umarłego Chrystusa) wokół cerkwi. Znaczna część jej uczestników - jak podała policja - nie miała na sobie maseczek; nie zachowywano także odpowiednich odstępów między ludźmi. W sprawie kilku wiernych policja sporządziła protokoły za brak maseczek, a wobec organizatora procesji wszczęto sprawę karną w związku z naruszeniem norm sanitarnych i przepisów dotyczących zapobiegania epidemii.