statystyki

Koronawirus w Polsce. W trybie ad hoc: Budzimy się na kilka dni przed rozlaniem się epidemii i robimy wszystko na hurra

autor: Tomasz Żółciak28.03.2020, 07:30; Aktualizacja: 28.03.2020, 08:08
Nie wiemy, jak będzie wyglądać proces odmrażania życia społecznego i gospodarczego, zdejmowanie ograniczeń z kolejnych obszarów funkcjonowania społeczeństwa. Na razie wciąż mamy etap jego zamrażania, niestety bez wskazania wyraźnej perspektywy; nie tyle konkretnej daty, bo to zapewne jeszcze niemożliwe, ile kolejności, w jakiej będzie postępować to odmrażanie. Czy najpierw otworzymy granice lądowe, czy uruchomimy uczelnie, czy też np. przywrócimy ruch lotniczy? - mówi prof. Antoni Dudek, politolog.

Nie wiemy, jak będzie wyglądać proces odmrażania życia społecznego i gospodarczego, zdejmowanie ograniczeń z kolejnych obszarów funkcjonowania społeczeństwa. Na razie wciąż mamy etap jego zamrażania, niestety bez wskazania wyraźnej perspektywy; nie tyle konkretnej daty, bo to zapewne jeszcze niemożliwe, ile kolejności, w jakiej będzie postępować to odmrażanie. Czy najpierw otworzymy granice lądowe, czy uruchomimy uczelnie, czy też np. przywrócimy ruch lotniczy? - mówi prof. Antoni Dudek, politolog.źródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Stan epidemii pokazał, że elity polityczne działają po omacku, ale z drugiej strony przyspieszył zmiany, które w normalnych okolicznościach nie miałyby szans na wprowadzenie.

W y starczyło kilka dni epidemii, by państwo polskie przeszło na tryb ad hoc. Od ponad dwóch tygodni obserwujemy, jak w pocie czoła urzędnicy tworzą kolejne specustawy, rozporządzenia i nowelizacje. Opozycja siłą rzeczy schodzi na drugi plan (sama twierdzi, że zawiesiła kampanię), my zaś przymykamy oko na niektóre działania rządu – nawet gdy, jak twierdzą niektórzy prawnicy, naruszają konstytucję.

– Politycy coś zapowiadają, a potem się wycofują lub ktoś inny prostuje ich wypowiedzi. Konferencje prasowe ministra Szumowskiego zaczęły mieć moc prawodawczą. Do pewnego momentu tak naprawdę obywatele nie wiedzieli, czy za złamanie rozporządzenia grozi im 500 zł mandatu, czy może 5 tys. lub 30 tys. zł. Ta ostatnia kwota padła na konferencji Morawieckiego w ubiegłym tygodniu. Jeszcze przed formalną zmianą prawa słowa premiera o mandacie do 30 tys. zł postrzegane były przez wielu jako obowiązujące prawo. Tak się nie zapowiada propozycji legislacyjnych, nawet w tych okolicznościach – przekonuje Wachowiec.

– Mamy strukturalny problem z organizacją. Budzimy się na kilka dni przed rozlaniem się epidemii, robimy wszystko na hurra. Nikt przed laty nie pomyślał o wypracowaniu właściwych procedur – ocenia Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (10)

  • fxfx(2020-03-28 08:54) Zgłoś naruszenie 115

    Tak tak pajace z DGP i FOR - epidemia, że świat zamknął się, shut down gospodarki, panika w bogatych krajach, w wy trole oceniacie sobie, że ad hoc, że casami chaos, że sytuacja dynamiczna. ********* do kąta i nie odzywać się, nie przeszkadzać.

    Odpowiedz
  • jan(2020-03-28 09:48) Zgłoś naruszenie 1010

    Polskiej sytuacji zazdrosci calaeuropa ,nektorzy skrycie jak niemcy z ponad 45tys chorych inni otwarcie jak hiszpanie a ten pozal sie Boze komentator troluje i POprostu klamie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • i wszystko jasne (2020-03-28 10:12) Zgłoś naruszenie 83

    z takimi pretensjami, marny redaktorze żółtodziobie zgłoś się teraz do wszelkiej maści globalistów i postępowców, którzy bezmyślnie otwierali wszelkie granice na oścież oraz zachęcających do ekonomicznej polityki migracyjnej; skutek zawsze był prosty do przewidzenia - gdy się sypia gdzie popadnie, to trzeba się liczyć że złapie się byle co; ten wirus to oczywiście nieszczęście, ale też dobra nauka jak słomiany jest ten nasz cywilizowany świat, nauka dobra zwłaszcza dla takich ludzi co ten nierzetelny redaktorzyna, bodaj pojmie jakieś coś z tego; może dopiero gdy mu pół rodziny pochoruje, a drugie pół pomrze, a on sam zmuszony będzie żyć w rozstroju zdrowia

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-03-28 23:07) Zgłoś naruszenie 42

    Do całego PO__ mam poważne pretensje do Rządu PIS .Dane o śmiertelności ofiar KoronaVir są jawne i czytelne lecz nie publikuje się danych statystycznych ile osób spracowanych długie lata w szkodliwych i nieb warunkach pracy poprzez wydłużenie Im przez Rząd PO i D Tuska wieku emerytalnego nie dozywa tego aktualnego "zakiszeni żywcem w pracy"a dożywszy żyje na emeryturach może tylko 2,3 lata. Gdzie są statystyki porównawcze ile umrze przez VIRA a ile "zakiszonych" po 50 latach takiej pracy nie licząc nadgodzin....

    Odpowiedz
  • Elity polityczne ??!!!(2020-03-28 16:28) Zgłoś naruszenie 30

    Jakie Elity??? Ci Kolesie co żyją już 30 lat z nic nie robienia???? Oni Wszyscy nagle.zbawcami Narodu iz Lewa i z Prawa

    Odpowiedz
  • aha(2020-03-28 13:24) Zgłoś naruszenie 33

    Na czyje zamówienie jest ten tekst napisany? Dojno kościelna zmiana doskonale zarządza chaosem, jaki sama wywołuje. O czym świadczą zmiany w prawie wprowadzone w nocnym głosowaniu z 27/28.03 br. Ten artykuł to klasyczne robienie wody z mózgu czytającym. W stylu walczących o dobrobyt ludzi Solidarności i kościoła, a ludziom po ich sukcesach, ostał się ino sznur. A dla nich pomniki, profity i kasa ludzi.

    Odpowiedz
  • Długoletni Robotnik(2020-03-29 10:47) Zgłoś naruszenie 20

    ..................Szanowni Państwo, Smutne,tragiczne ale prawdziwe -trzeba było aż KoronyVira aby Ci pseudo-Sprawiedliwi i ci POdli oraz Cyniczni zrozumieli, że muszą spracowanym długoletnio zatrudnionym (o ile przeżyją) głownie w szkodl i nieb warunkach pracy, dać Emerytury Stażowe chociażby po to aby młodzi bezrobotni Których teraz jest już bez liku, mogli mieć zwolnione miejsca pracy. Jestem pewien, że jeszcze w tym roku Rząd uchwali Emer Stażowe! A chcieli pracą zakisić Tych ludzi -i to jest cynizm.

    Odpowiedz
  • D(2020-03-29 11:47) Zgłoś naruszenie 10

    Ten artykuł jest bardzo nieuczciwy

    Odpowiedz