Zgodnie z komunikatem, zmarłym pacjentem była osoba w zaawansowanym wieku, zamieszkała w stołecznym okręgu zdrowotnym, a zgon miał miejsce w piątek.

„Pierwsza śmierć z powodu koronawirusa w Finlandii to smutny fakt, ale nie niespodziewany.” - podano w komentarzu Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL), jednostki zajmującej się monitorowaniem rozwoju epidemii i wydawaniem wytycznych w tym zakresie. THL przypomniał również, że choć większość przypadków zachorowań z powodu koronawirusa ma „łagodny” przebieg, to choroba może być „poważna” dla osób w podeszłym wieku, a szczególnie dla tych, cierpiących na choroby współistniejące.

Dotychczas w 5,5 mln Finlandii, laboratoryjnie potwierdzono 521 przypadków koronawirusa (większość w stołecznym regionie Helsinek), z czego ponad 60 proc. u mężczyzn. Każdego dnia odnotowuje się po kilkadziesiąt nowych przypadków. Łącznie przebadano blisko 7,3 tys. próbek od pacjentów spełniających kryteria.

Z powodu rozprzestrzeniającej się choroby, wywołanej przez koronawirusa, na terenie całego kraju na początku tygodnia wprowadzono stan wyjątkowy, obowiązujący do 13 kwietnia.