statystyki

Majątek prezydenta nurtuje Amerykanów. Ile pan jest właściwie wart, panie Trump?

autor: Jakub Kapiszewski14.03.2020, 20:00
Donald Trump nie jest więc może aż takim geniuszem biznesowym, jak lubi o sobie mówić, ale trudno też nazwać go nieudacznikiem. W końcu nie każdy ma umiejętność autopromocji, która pozwala zbudować znaną markę. Sam prezydent w 2013 r. wyceniał ją na 4 mld dol

Donald Trump nie jest więc może aż takim geniuszem biznesowym, jak lubi o sobie mówić, ale trudno też nazwać go nieudacznikiem. W końcu nie każdy ma umiejętność autopromocji, która pozwala zbudować znaną markę. Sam prezydent w 2013 r. wyceniał ją na 4 mld dolźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: DOUG MILLS POOL

Paręset milionów? Kilka miliardów? Tego nie wie nikt, może poza samym zainteresowanym. Chociaż prezydent USA robił dotąd wszystko, co w jego mocy, aby ukryć stan swoich finansów, to mogą one stać się jednym z tematów kampanii wyborczej.

W zystko zależy od dziewięciu najważniejszych amerykańskich sędziów. Pod koniec marca przed Sądem Najwyższym USA odbędzie się pierwsze posiedzenie w sprawie, która w skrócie przedstawia się następująco: kilka komisji w Kongresie zażądało dostępu do informacji finansowych Trumpa. Prezydent zablokował ujawnienie tych danych na drodze sądowej. Sprawa przeszła przez wyższe instancje i w końcu trafiła na wokandę SN.

Magazyn DGP z 13 marca 2020 r.

Magazyn DGP z 13 marca 2020 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dlaczego prezydenckimi finansami musi się zajmować aż Sąd Najwyższy? Ano dlatego, że Trump, wbrew panującemu obyczajowi i pomimo wielokrotnie składanych obietnic, nie opublikował po objęciu urzędu swoich formularzy podatkowych. To oczywiście stało się wodą na młyn spekulacji, że wartość jego majątku nie jest tak wysoka, jak ten zwykł ją szacować publicznie – czyli na miliardy.

To dlatego niedawno satyryk John Oliver mógł żartować, że jednym z największych osiągnięć biznesowych Trumpa byłaby wygrana w procesie o zniesławienie z dziennikarzem Timothym O’Brienem, który w 2006 r. wydał „Trump Nation: The Art of Being Donald” (Kraj Trumpa: sztuka bycia Donaldem). Biznesmen podał autora do sądu o 5 mld dol. zadośćuczynienia, bo autor oszacował majątek prezydenta na „zaledwie” 150–250 mln dol. „Zwycięstwo byłoby bardzo ważne dla Trumpa – w końcu zostałby miliarderem” – śmiał się Oliver, gospodarz „The Last Week Tonight”.

Przeszacuneczek

Ostatecznie sąd oddalił powództwo i do procesu nigdy nie doszło, a O’Brien mógł odetchnąć z ulgą (nawet jeśli sprawa zakończyłaby się porażką Trumpa, to dziennikarza mogłyby dobić rachunki za obsługę prawną). Na wiadomość od prezydenckich prawników teraz czeka David Enrich, dziennikarz „The New York Times” oraz autor książki „Dark Towers: Deutsche Bank, Donald Trump and Epic Trail of Destruction” (Mroczne wieże: Deutsche Bank, Donald Trump i imponujący ślad zniszczenia). Enrich pewnie naraził się prezydentowi, pisząc, że księgowym w Deutsche Banku wyszło kiedyś, iż jego majątek to mniej więcej jedna czwarta tego, co deklarował (ok. 800 mln zamiast 3 mld dol.).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • G(2020-07-08 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    G

    Odpowiedz
  • NY(2020-03-15 09:02) Zgłoś naruszenie 02

    2 lata temu Trump zamknął biuro zajmujące się przygotowaniem państwa w czasie pandemii. Na konferencji prasowej wyparł się jakiejkolwiek wiedzy na ten temat ale najważniejsze dzienniki przypomniały mu fakty sprzed 2 lat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie