statystyki

Prawybory w USA. Joe Biden faworytem do nominacji

autor: Radosław Korzycki11.03.2020, 07:57; Aktualizacja: 11.03.2020, 07:57
Po zwycięstwie w superwtorku Biden zebrał 22 mln dol.

Po zwycięstwie w superwtorku Biden zebrał 22 mln dol.źródło: ShutterStock

Wczoraj odbyły się demokratyczne prawybory w kolejnych sześciu stanach.

Joemu Bidenowi los wyraźnie zaczął sprzyjać, a Partia Demokratyczna jednoczy się wokół jego kandydatury. W poniedziałek poparło go dwoje potężnych afroamerykańskich polityków i byłych rywali do nominacji, czyli senatorowie Cory Booker i Kamala Harris. Oboje są poważnymi pretendentami do wiceprezydentury w ewentualnym rządzie Bidena. Wczoraj głosowali mieszkańcy Dakoty Północnej, Idaho, Michigan, Missisipi, Missouri i Waszyngtonu, kończy się też głosowanie wśród demokratów spoza USA.

Biden ma coraz więcej pieniędzy na kampanię. W ciągu pierwszych pięciu dni po zwycięstwie w superwtorku były wiceprezydent zebrał 22 mln dol. Co prawda niemal całą sumę wydał na reklamówki w stanach, w których dziś odbywają się prawybory, ale cały czas spływają nowe pieniądze. Poza tym faworyt wyścigu zaczął korzystać z zasobów kadrowych kandydatów, którzy wycofali się i go poparli, głównie Pete’a Buttigiega, Amy Klobuchar i Toma Steyera. Dla Bidena to duża zmiana, bo dotąd najbardziej utalentowani specjaliści od komunikacji i organizowania kampanii w terenie woleli pracować dla innych, zwłaszcza że byli oni gotowi więcej zapłacić, bo i lepiej szedł im fundraising.

Także miliarder Michael Bloomberg, gdy tydzień temu wycofywał się z prezydenckiego wyścigu, poparł Bidena i oświadczył, że zrobi wszystko, żeby pozbyć się z Białego Domu Donalda Trumpa. A że jego majątek szacuje się na 50–60 mld dol., to możliwości wspierania demokratycznego kandydata ma w zasadzie nieograniczone. Nieograniczone, bo w 2014 r. zdominowany przez konserwatywnych sędziów Sąd Najwyższy zniósł część ograniczeń dotyczących finansowania kampanii wyborczych.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie