statystyki

Prawybory w USA. Joe Biden faworytem do nominacji

autor: Radosław Korzycki11.03.2020, 07:57; Aktualizacja: 11.03.2020, 07:57
Po zwycięstwie w superwtorku Biden zebrał 22 mln dol.

Po zwycięstwie w superwtorku Biden zebrał 22 mln dol.źródło: ShutterStock

Wczoraj odbyły się demokratyczne prawybory w kolejnych sześciu stanach.

Joemu Bidenowi los wyraźnie zaczął sprzyjać, a Partia Demokratyczna jednoczy się wokół jego kandydatury. W poniedziałek poparło go dwoje potężnych afroamerykańskich polityków i byłych rywali do nominacji, czyli senatorowie Cory Booker i Kamala Harris. Oboje są poważnymi pretendentami do wiceprezydentury w ewentualnym rządzie Bidena. Wczoraj głosowali mieszkańcy Dakoty Północnej, Idaho, Michigan, Missisipi, Missouri i Waszyngtonu, kończy się też głosowanie wśród demokratów spoza USA.

Biden ma coraz więcej pieniędzy na kampanię. W ciągu pierwszych pięciu dni po zwycięstwie w superwtorku były wiceprezydent zebrał 22 mln dol. Co prawda niemal całą sumę wydał na reklamówki w stanach, w których dziś odbywają się prawybory, ale cały czas spływają nowe pieniądze. Poza tym faworyt wyścigu zaczął korzystać z zasobów kadrowych kandydatów, którzy wycofali się i go poparli, głównie Pete’a Buttigiega, Amy Klobuchar i Toma Steyera. Dla Bidena to duża zmiana, bo dotąd najbardziej utalentowani specjaliści od komunikacji i organizowania kampanii w terenie woleli pracować dla innych, zwłaszcza że byli oni gotowi więcej zapłacić, bo i lepiej szedł im fundraising.

Także miliarder Michael Bloomberg, gdy tydzień temu wycofywał się z prezydenckiego wyścigu, poparł Bidena i oświadczył, że zrobi wszystko, żeby pozbyć się z Białego Domu Donalda Trumpa. A że jego majątek szacuje się na 50–60 mld dol., to możliwości wspierania demokratycznego kandydata ma w zasadzie nieograniczone. Nieograniczone, bo w 2014 r. zdominowany przez konserwatywnych sędziów Sąd Najwyższy zniósł część ograniczeń dotyczących finansowania kampanii wyborczych.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie