statystyki

Związki Deutsche Bank z Trumpem

autor: Jakub Kapiszewski26.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 26.02.2020, 07:47
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Książka pokazuje, jak niemiecki gigant wsparł prezydenta w kształtowaniu wizerunku biznesmena z sukcesami, co pomogło mu wygrać wybory.

9 listopada 2016 r. szefowie Deutsche Banku obudzili się w nowej rzeczywistości: jeden z ich klientów, Donald Trump, wygrał właśnie wybory prezydenckie. Na bankierów padł blady strach: a co jeśli biznesmen przestanie spłacać swoje pożyczki? Bo co właściwie mieliby wówczas zrobić – wysłać komornika do Białego Domu?

Obawiano się również, że każda transakcja z udziałem prezydenta elekta stanie się teraz przedmiotem zainteresowania mediów i opinii publicznej. Dlatego – jak pisze w wydanej właśnie książce „Dark Towers: Deutsche Bank, Donald Trump, and an Epic Trail of Destruction” (Mroczne wieże: Deutsche Bank, Donald Trump i imponujący ślad zniszczeń) dziennikarz „New York Timesa” David Enrich – w kwaterze głównej zaordynowano wówczas wewnętrzne dochodzenie, mające na celu podsumować historię współpracy z elektem. A także ustalić, w jaki sposób stał się on jednym z najważniejszych klientów amerykańskiego oddziału banku.

Wnioski nie mogły się podobać. Trump pożyczał pieniądze od różnych działów banku; kiedy jeden odmawiał dalszej współpracy, po prostu zaczynał rozmawiać z innym. Przepływ informacji był minimalny, liczyły się tylko wyniki. To efekt strategii wzrostu za wszelką cenę, obranej przez szefostwo banku pod koniec lat 90., kiedy zapadła decyzja o ekspansji w Stanach Zjednoczonych. Strumień pieniędzy nie przestał płynąć do Trumpa nawet wówczas, gdy księgowym banku wyszło, że Trump jest wart jedną czwartą tego, co sam deklaruje (800 mln zamiast 3 mld dol.).


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie