statystyki

Marcinkiewicz: Mamy być podwykonawcami globalnych firm? [POLEMIKA]

autor: Kazimierz Marcinkiewicz07.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 07.02.2020, 13:27
Chcieliśmy budować kapitał oraz kapitalizm w Polsce - pisze Kazimierz Marcinkiewicz

Chcieliśmy budować kapitał oraz kapitalizm w Polsce - pisze Kazimierz Marcinkiewiczźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Marcin Stepien Agencja Gazeta

Już jakiś czas temu, gdy zobaczyłem, jak Wielka Brytania, Szwecja czy Niemcy prowadzą politykę społeczną, zrewidowałem swoje liberalne poglądy gospodarcze. Nie jest mi teraz obce analizowanie rozwiązań systemowych pod kątem rozwarstwienia społecznego oraz wpływu wielkości różnic pomiędzy biednymi a bogatymi na życie społeczne i rozwój cywilizacyjny.

Autor był premierem w latach 2005–2006, a w latach 2007–2008 dyrektorem w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie

Doskonale rozumiem, że różnice są motorem zmian, że dynamizują wzrost społeczny, gospodarczy i cywilizacyjny. Ale to nie rozwarstwienie społeczne samo w sobie jest problemem, tylko jego wielkość i poziom biedy. Aby państwo i społeczeństwo mogły się rozwijać, niezbędne jest panowanie nad różnicami między biednymi i bogatymi.

Magazyn DGP z 7 lutego 2020

Magazyn DGP z 7 lutego 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z tego względu tekst Piotra Wójcika „Nasz raj nierówności” (Magazyn DGP z 31 stycznia 2020 r.) przyciągnął moją uwagę. Najpierw, z przekory, pomyślałem, że teza jakoby mój rząd stworzył „raj nierówności”, brzmi trochę dziwacznie, lecz raj to raj – nawet nierówności. Dziwacznie dlatego, że sporo bogatych osób i rodzin w Polsce przeniosło się z „raju” i stało się rezydentami Londynu, Zurychu, Luksemburga, Wiednia, nawet Emiratów Arabskich. Nie przenieśli biznesów, tylko osobiste rozliczenia i status. Zgoda, może z innych powodów niż rozwiązania prawno-podatkowe mojego rządu, ale jednak. To, że o tych przenosinach się właściwie nie pisze, nie znaczy, że nie są faktem. Ale cóż, taki to raj.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie