statystyki

Mają dość kłamstw i chcą dachu nad głową. Irlandia wybiera parlament

autor: Jakub Kapiszewski06.02.2020, 08:04; Aktualizacja: 06.02.2020, 08:04
Irlandczycy w sobotę udadzą się do urn, aby w przyspieszonych wyborach wybrać nowy parlament, a przy okazji zafundować krajowi polityczną niespodziankę.

Irlandczycy w sobotę udadzą się do urn, aby w przyspieszonych wyborach wybrać nowy parlament, a przy okazji zafundować krajowi polityczną niespodziankę.źródło: ShutterStock

Irlandczycy w sobotę udadzą się do urn, aby w przyspieszonych wyborach wybrać nowy parlament, a przy okazji zafundować krajowi polityczną niespodziankę.

Niespodzianka to Sinn Fein, dotychczas szerzej znana jako polityczne ramię Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Najnowsze sondaże dają ugrupowaniu nawet 25 proc. poparcia, więcej niż dwóm głównym partiom, które przez ostatni wiek rządziły Irlandią na zmianę – centroprawicowej Fine Gael (20 proc.) czy liberalnej Fianna Fail (23 proc).

Nikt się nie spodziewał, że domagające się zjednoczenia Irlandii ugrupowanie będzie miało tak wysokie notowania. W swój sukces nie wierzyła zresztą sama Sinn Fein, wystawiając tylko 42 kandydatów (Dáil Éireann, czyli izba niższa parlamentu, ma 160 miejsc). Jeszcze w październiku ub.r. partia w badaniach opinii publicznej ledwo przekraczała 10 proc.

Co stoi za popularnością ugrupowania? – Pozostałe partie łżą w żywe oczy; to wszystko, co mam do powiedzenia – mówi krótko Eva Hartford, Irlandka z Dublina, która zamierza oddać swój głos na niespodziewanego lidera wyborczego wyścigu. Lista pretensji, jakie mieszkańcy mają pod adresem głównych partii, jest długa. Na czele są kryzys mieszkaniowy, który sprawił, że nawet osób ze stabilną i nieźle płatną pracą nie stać na własne lokum, oraz permanentny zawał w służbie zdrowia i związane z tym kolejki do lekarzy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie