statystyki

Trump wezwał Sojusz do zwiększenia obecności na Bliskim Wschodzie

autor: Maciej Miłosz13.01.2020, 07:30; Aktualizacja: 13.01.2020, 07:31
W Iraku stacjonuje prawie 300 żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego.

W Iraku stacjonuje prawie 300 żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego.źródło: ShutterStock

Polskie zaangażowanie, jeśli się zwiększy, to na pewno nie szybko.

– Poproszę NATO, by bardziej się zaangażowało w proces bliskowschodni – zapowiedział prezydent USA w swoim przemówieniu po irańskim ataku rakietowym na bazy wojskowe w Iraku. Jeszcze tego samego dnia walczący o reelekcję polityk zadzwonił do Jensa Stoltenberga, sekretarza Sojuszu. W oficjalnym komunikacie organizacji można przeczytać, że politycy „rozmawiali o sytuacji w regionie i roli NATO. (…) Zgodzili się również, że Sojusz może bardziej działać na rzecz regionalnej stabilności i walki z międzynarodowym terroryzmem”. Mają oni pozostać w „bliskim kontakcie” w tej sprawie.

Słowa Trumpa wywołały pewne zdziwienie, ponieważ wcześniej ten komunikat nie był przekazany Kwaterze Głównej organizacji w Brukseli. Tak więc sojusznicy niejako dowiedzieli się o tym z prasy. – Trump ma niewielką wiarygodność, gdy prosi NATO o zrobienie czegoś więcej, ponieważ przez lata krytykował tę organizację – stwierdził Erik Brattberg, dyrektor Carnegie Endowment for International Peace w czwartkowej wypowiedzi dla Defense News. – Podczas gdy niektórzy przywódcy NATO, jak francuski prezydent Emmanuel Macron, wzywają do wzmocnienia roli NATO na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, pozostali są sceptyczni. Podczas ostatniego spotkania NATO w Londynie przywódcy jasno powiedzieli, że ich głównym celem jest powstrzymanie Rosji, a nie rozmieszczenie na Bliskim Wschodzie – tłumaczył analityk. To widać m.in. poprzez wzmacnianie wschodniej flanki i utworzenie sojuszniczych batalionowych grup bojowych w Polsce i w każdym z krajów bałtyckich.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie