statystyki

Korzycki: Operacją irańską dowodzi Mike Pompeo

autor: Radosław Korzycki09.01.2020, 07:05; Aktualizacja: 09.01.2020, 07:21
Radosław Korzycki

Radosław Korzyckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W Pentagonie i kierownictwie armii narasta chaos. W weekend wyciekł do mediów list gen. Williama Seely’ego z piechoty morskiej zaadresowany do ministra obrony Iraku, że Amerykanie się z tego kraju wycofają. Kilka chwil później szef amerykańskiego resortu obrony Mark Esper zdementował tę informację.

Tymczasem wobec tego fermentu dowództwo nad kryzysem irańskim przejął, trochę samozwańczo, a trochę z niewypowiedzianej wprost woli prezydenta, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo. Donald Trump zdaje się go uwielbiać i ufa mu, chociaż jest z gruntu osobą bardzo podejrzliwą. Pozycję Pompeo wzmacnia to, że przetrwał on wszystkie ostatnie zmiany kadrowe, m.in. w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, skąd odszedł główny irański jastrząb John Bolton, oraz permanentny kryzys przywództwa w Pentagonie.

Przypomnijmy: zanim Esper objął tekę konstytucyjnego ministra, przez prawie pół roku na tym stanowisku był wakat, co też mocno utrudniało polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie zwiększenia kontyngentu nad Wisłą. Co więcej, Pompeo przetrwał skandal z Ukrainą. O jego roli w próbach szantażowania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego DGP pisał od września, a sama afera doprowadziła do wszczęcia procedury impeachmentu przeciwko Trumpowi. Na zdrowy rozsądek głowie państwa mogłoby zależeć na utrąceniu sekretarza stanu, by odwrócić uwagę od siebie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie